fbpx

Rośnie popularność krwiodawstwa na Lubelszczyźnie

27 lutego 2019
755 Views

W porównaniu do roku 2017, aż o prawie 5 tysięcy wzrosła liczba zabiegów poboru krwi w Lublinie. Tak dobry wynik jest efektem znacznego zwiększenia akcji terenowych popularyzujących krwiodawstwo, a także współpracy z organizacjami i lubelskimi firmami, które przyłączyły się do propagowania oddawania krwi.

Był to dla nas bardzo dobry rok. Oprócz licznych działań organizacyjno – technicznych, które usprawniły funkcjonowanie naszego ośrodka, skupiliśmy się przede wszystkim na bezpośrednim dotarciu do mieszkańców naszego województwa i szerzenia idei dzielenia się krwią. Widzimy, że nasze działanie przynoszą konkretne rezultaty, czego namacalnym dowodem są liczby –  mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor  Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

W porównaniu do roku 2017 liczba pobrań krwi od Honorowych Dawców Krwi wzrosła o 4 719. Z kolei liczba Honorowych Dawców Krwi, którzy z sukcesem oddali krew zwiększyła się aż o 2 682 osoby. Poprawiła się także  sytuacja krwiodawstwa w terenie.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. w minionym roku przeprowadziło liczne akcje promocyjne, które miały na celu propagowanie idei honorowego krwiodawstwa i przekonanie mieszkańców województw lubelskiego, jak bardzo oddawanie krwi potrzebne. Oprócz tego, że kontynuowano dotychczasową współpracę z zakładami pracy i realizację ogólnopolskich akcji krwiodawstwa, pracownicy RCKiK  byli obecni podczas wydarzeń kulturalnych
i sportowych w regionie jak np. Dycha do Maratonu, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Festiwal Czekolady i Słodyczy w Kazimierzu Dolnym.

 Ważnym elementem promowania idei krwiodawstwa jest także rozwijanie współpracy z klubami sportowymi m.in. MKS Perła Lublin oraz Stowarzyszeniem Kibiców Żużla Speedway Euphoria (w tym organizacja dużej akcji poboru krwi „Oddajemy krew bez hamulców” przy stadionie Arena Lublin – 200 osób zarejestrowanych, 164 osoby oddały krew – warto przy tym zaznaczyć że oddaniem 75 litrów krwi kibice lubelskich żużlowców pobili rekord inicjatorów akcji – fanów Stali Rzeszów).

Stali Rzeszów

– Chcemy być wszędzie tam, gdzie są nasi dawcy. Między innymi właśnie dlatego podjęliśmy też współpracę np. z galeriami handlowymi, lokalnymi producentami lodów czy drużynami sportowymi. Zdajemy sobie jednak  sprawę, że na mapie krwiodawstwa naszego województwa nadal są miejsca, w których nigdy nie organizowano akcji poboru krwi. Chcemy to zmienić, i właśnie to nasz cel na 2019 rok. Myślę, że doskonale pomoże nam w tym zakup drugiego krwiobusa, który sfinalizujemy w tym roku – mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor RCKiK w Lublinie.

Oprócz podstawowej działalności Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, czyli zabezpieczenia województwa lubelskiego w krew i produkty krwiopochodne, ośrodek przykłada dużą wagę do działalności edukacyjnej. W 2018 roku RCKiK zorganizowało, w ramach Innowacji Naukowych, sesję poświęconą Bezpieczeństwu Krwi, w której udział wzięło 150 medycznych pracowników szpitali województwa lubelskiego i ościennych województw (diagności laboratoryjni, lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni). Odbyły się także szkolenia dla pracowników laboratoriów serologicznych.

W  2019 r. planowanie jest rozpoczęcie  prac nad budową nowoczesnego budynku – nowej siedziby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

 

Leave A Comment