Rozmowa z Piotrem Franaszkiem, dyrektorem Departamentu Promocji i Turystyki UMWL w Lublinie
Z początkiem roku w wielu telewizjach możemy oglądać spot promocyjny naszego województwa „Lubelskie – na chwilę lub na dłużej”. Jak duża to kampania i jakie ma przesłanie?
Kampania obejmuje ponad 2 tys. emisji spotu tv na głównych antenach, czyli TVN, Polsat, TVP 1 i 2 oraz w kilku kanałach tematycznych i stacjach partnerskich TVN, m.in. TVN 24, Discovery Channel, Animal Planet, National Geographic. Kampania, realizowana w ramach unijnego projektu „Marketing gospodarczy Województwa Lubelskiego”*, ma charakter wizerunkowy, podobnie jak nasze wcześniejsze kampanie z lat 2009-2012.
Chciałbym podkreślić, że jest konsekwentną kontynuacją tamtych działań i wynikiem przyjętej przed kilku laty strategii promocji regionu. Naszym celem jest zainteresowanie i zachęcenie Polaków, szczególnie mieszkańców dużych aglomeracji, do przyjazdu do regionu, gdzie znajdą dobre warunki udanego wypoczynku i relaksu, będą mogli się odstresować, poczuć wolni i rozsmakować się w życiu. Taki przekaz, wyzwalający pozytywne emocje i budujący przyjazny wizerunek Lubelskiego, ma oddziaływać nie tylko na turystów, ale także inwestorów, którzy z czasem przekonają się, że warto tu przenieść, albo rozwinąć nowy biznes, a może nawet kupić czy wybudować drugi dom.
Rynek reklamy stawia dziś wysokie wymagania co do przyjętej formy przekazu i użytych narzędzi. Spot emitowany w tv niesie sympatyczny obraz regionu, ale czy to wystarczy, aby przebić się i zaistnieć w świadomości odbiorców?
Wybraliśmy telewizję, bo w zimowym okresie to najlepsze, najchętniej oglądane medium. Oczywiście nie poprzestaniemy tylko na tym, bo już za kilka tygodni we wszystkich dużych polskich aglomeracjach rozpoczniemy kampanię outdoorową, w której zaplanowaliśmy ekspozycję 1000 billboardów i citylightów. Będziemy też znacznie bardziej aktywni w Internecie. Chodzi tu o bardzo istotny efekt synergii, wzmacniający siłę przekazu kampanii.
Realizowany projekt marketingu gospodarczego regionu rozbudził jednak oczekiwania lokalnych przedsiębiorców, którym z uwagi na bariery finansowe i organizacyjne raczej trudno przebić się z ofertą na krajowe, a tym bardziej zagraniczne rynki. Czy będą oni partnerami w promocyjnych działaniach regionu?
Już są naszymi partnerami i korzystają np. z możliwości wyjazdów na misje gospodarcze i branżowe targi. Projekt realizują dwa departamenty urzędu marszałkowskiego – Departament Promocji i Turystyki oraz Departament Gospodarki i Innowacji, a robią to, szczególnie w przypadku zagranicznych przedsięwzięć promocyjnych, we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Warto podkreślić, że wyjazd na każdą misję czy targi poprzedzony jest spotkaniami i konsultacjami z branżowymi organizacjami przedsiębiorców, którzy mają możliwość wyboru n
ajbardziej interesujących ich wydarzeń. W ten sposób udało nam się np. ułożyć kalendarz krajowych targów turystycznych, na których urząd zorganizuje duże regionalne stoisko, a przedsiębiorcy będą mogli na nim zaprezentować swoją ofertę. Wkrótce ogłosimy nabór wniosków od zainteresowanych firm z regionu.
*Projekt „Marketing gospodarczy Województwa Lubelskiego” w 90 procentach współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013, Działanie 2.4 Marketing gospodarczy.