fbpx

120 lat lubelskich wodociągów

23 maja 2019
1 018 Views

Premiera książki autorstwa profesora Stanisława Michałowskiego, jubileuszowy Dzień Otwarty, wodociągowa spartakiada – tak lubelski MPWiK świętuje jubileusz 120-lecia.

Konferencja prasowa otwierająca jubileusz odbyła się 22 maja 2019 r. w siedzibie MPWIK. W konferencji udział wzięli: Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin Artur Szymczyk, Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski oraz Zarząd MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie w składzie: Prezes Zarządu Sławomir Matyjaszczyk, Wiceprezes Zarządu Marek Spuz vel Szpos.

– 120-letnia historia lubelskich wodociągów to tak naprawdę historia naszego miasta, jego rozwoju w każdym wymiarze: cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym. Mało miast w Polsce może poszczycić się tak bogatą historią – powiedział Sławomir Matyjaszczyk, Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

– Lubelski MPWiK należy do najstarszych, a równocześnie najlepszych przedsiębiorstw wodociągowych w kraju. To firma o wyjątkowej tradycji, ważna karta w historii Lublina. Dziś to spółka spełniona inwestycyjnie, na bardzo wysokim technologicznym poziomie. Tylko w ostatnich latach zainwestowała w Lublinie blisko 500 mln zł, a biorąc pod uwagę obecnie realizowany projekt, wkrótce nakłady osiągną poziom 800 mln zł. Znaczną część tych środków stanowią fundusze europejskie. Ambitna strategia inwestycyjna sprawiła, że Lublin jest dziś w ścisłej czołówce polskich miast pod względem infrastruktury związanej z dostarczaniem wody i odbiorem ścieków  – podkreślał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Oficjalnie powołanie do życia Wodociągów Lubelskich nastąpiło 1 lipca 1899 roku. Wodociąg wybudowany przez inżyniera Adolf  Weisblatta składał się z trzech studni artezyjskich, dwóch pomp z kotłami parowymi, budynku maszynowni, wieży ciśnień i 8,5 km sieci wodociągowej. Sieć wodociągowa objęła ulice w centrum miasta m.in. Krakowskie Przedmieście, Bernardyńską, Lubartowską. Wieża ciśnień stanęła na ówczesnym placu Bernardyńskim (dziś placu Wolności). Wewnątrz znajdował się zbiornik, który mógł pomieścić  do 150 metrów sześciennych wody tłoczonej przez dwie pompy parowe.

– Wodociągi Adolfa Weisblatta stały się początkiem budowy i rozwoju infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w Lublinie – wyjaśnia prof. Stanisław Michałowski, autor książki „120 lat lubelskich wodociągów”.

Książka „120 lat lubelskich wodociągów” została wydana przez Wydawnictwo UMCS specjalnie na jubileusz 120-lecia MPWiK. W rozdziale pierwszym omówiono funkcjonowanie Wodociągów Lubelskich z krótkim nawiązaniem do inspirującej roli tradycji wodociągu staropolskiego oraz pokazaniem zabiegów czynionych przez lublinian w II połowie XIX wieku na rzecz wybudowania wodociągów. Szeroko został przedstawiony okres działalności Wodociągów Lubelskich, gdy znajdowały się one w zarządzie przymusowym, a następnie podlegały dozorcy sądowemu. Rozdział drugi pracy poświęcony został budowie nowoczesnych, miejskich urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych przez amerykańską firmę Ulen and Company w latach 1925-1929. W rozdziale trzecim pracy omówiono kilka podstawowych aspektów funkcjonowania Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie jako przedsiębiorstwa komunalnego, które zostało utworzone na bazie przejętych od Weisblata Wodociągów Lubelskich oraz wybudowanych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych przez firmę Ulen and Company. Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w bardzo trudnym, zwłaszcza dla pracowników, okresie II wojny światowej zostało omówione w rozdziale czwartym monografii. Niełatwemu okresowi działalności przedsiębiorstwa w pierwszych latach po zakończeniu wojny, ze względu na jej skutki, trudności eksploatacyjne oraz ciężką sytuację materialną pracowników, jest poświęcony rozdział piąty. Najdłuższy i chyba najtrudniejszy okres w działalności firmy jako upaństwowionego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji został ukazany w rozdziale szóstym pracy. W rozdziale siódmym omówiono okres radykalnych przekształceń i zmian zarówno w aspekcie własnościowym, technicznym, pracowniczym, ale też i spadającego gwałtowanie zapotrzebowania na wodę. Rozdział ósmy zatytułowany został „Lubelskie wodociągi w XXI” i obejmuje ostatnie 20 lat z życia Spółki.

– To naprawdę fascynująca historia, która pokazuje, jak zmieniał i rozwijał się Lublin na przestrzeni lat. To również historia ludzi, wyjątkowych postaci, do których MPWiK miał i dalej ma szczęście – podkreślał prof. Michałowski.

Prezes MPWiK zaprosił mieszkańców Lublina na Jubileuszowy Dzień Otwarty w MPWiK, który odbędzie się w sobotę 1 czerwca w godzinach od 11.00 do 16.00 na terenie spółki przy al. J. Piłsudskiego 15. W programie między innymi: zwiedzanie stacji wodociągowej “Centralna”, dyspozytorni pogotowania wodno-kanalizacyjnego, wystawa pojazdów specjalistycznych MPWiK. Będzie można porozmawiać o właściwościach lubelskiej wody wodociągowej i zobaczyć, jak “od kuchni” wygląda codzienna praca w lubelskich wodociągach.

– Chciałem też uroczyście ogłosić, że w dniach 29 sierpnia-1 września 2019 roku Lublin, po raz pierwszy w historii, stanie się areną zmagań XXIX Spartakiady Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego – zapowiedział Sławomir Matyjaszcyk. – Do Lublina przyjedzie ok. 1800 zawodników z 60 spółek wodociągowych z całego kraju. To będzie prawdziwe sportowe święto: 25 dyscyplin, m.in. piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, tenis ziemny, brydż, szachy, skok w dal, kajakarstwo, kolarstwo, biegi. Jedna z dyscyplin do końca owiana jest tajemnicą i związana jest z nasza branżą.

Zawody będą prowadzone równocześnie na 6 obiektach sportowych należących do MOSiR, Targów Lublin, UMCS, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej.

 

Leave A Comment