Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji im. Witolda Zadrowskiego w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu i dokumentu w tym roku trafiło do Dominika Gila współpracującego z Radio Lublin za reportaż pt. „Tablica”. Dokument przybliża historię Bronisława Wilgosa, pseudonim „Wilk” – żołnierza podziemia niepodległościowego ziemi hrubieszowskiej, po zakończeniu wojny pierwszego komendanta posterunku Milicji Obywatelskiej w Dubience, delegowanego do tej funkcji przez Armię Krajową. W czerwcu tego roku minęły 74. lata od jego tragicznej śmierci. Punktem wyjścia reportażu jest tablica na ścianie Urzędu Gminy w Dubience upamiętniająca Bronisława Wilgosa, który rzekomo miał zginąć w walce „o utrwalanie władzy ludowej”. Tymczasem mieszkańcy Dubienki twierdzą, że komendanta zastrzelił enkawudzista, który wiedział o jego przynależności do podziemia niepodległościowego. Sprawą zajęli się historycy z IPN.
W uroczystej gali oprócz autora wzięły udział również Anna Michalec, muzykolog z UMCS, prywatnie wnuczka Bronisława Wilgosa wraz z córką Olgą Michalec – Chlebik i wnuczką Leną.
Poznanie laureata Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji towarzyszy XV Gali Reportażystów Polskich „Melchiory 2019” oraz finałowi Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, w którym znalazł się również Dominik Gil. Gala okazała się zwycięska także dla innego lubelskiego twórcy z Radio Lublin – Mariusza Kamińskiego, który otrzymał tytuł Radiowego Reportażysty Roku.
Organizowany corocznie konkurs skierowany jest do pracowników i współpracowników wszystkich rozgłośni regionalnych radia publicznego w Polsce, ogólnopolskich programów Polskiego Radia S.A. oraz Studia Reportażu i Dokumentu. W każdej edycji jury przyznaje jedną nagrodę za najlepszy reportaż lub dokument radiowy powstały w minionym roku.
Foto Olga Michalec-Chlebik