fbpx

Atrakcyjna Lubelszczyzna

17 grudnia 2019
1 470 Views

O 15 latach działalności Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej rozmowa z Pawłem Wójcikiem – prezesem i Dorotą Lachowską – dyrektorem biura zarządu.

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna – tak rozbudowana nazwa sugeruje, że zajmujecie się organizacją podróży, w takim razie gdzie z Wami można pojechać?

Paweł Wójcik: Oczywiście zapraszamy na Lubelszczyznę, jednak nie jesteśmy biurem podróży. Celem naszych działań jest promocja regionu jako miejsca, gdzie można wypocząć i odzyskać siły witalne, zwiedzić ciekawe miejsca, obejrzeć wystawy fotografii, malarstwa, spektakle, uczestniczyć w interesujących wydarzeniach plenerowych, pojeździć na rowerze, popływać kajakiem czy posmakować regionalnych produktów, korzystając z możliwości wypoczynku na wsi. Inspirujemy do wyboru województwa lubelskiego jako celu przyjazdu dla turystów, a organizację konkretnego wyjazdu pozostawiamy przedsiębiorcom z branży turystycznej, z którymi również współpracujemy. Jesteśmy stowarzyszeniem powołanym na podstawie Ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej, dlatego swoje działania opieramy na kooperacji. Naszymi głównymi partnerami w budowaniu pozytywnego przekazu o Lubelskiem na arenie krajowej i międzynarodowej są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz zrzeszone samorządy, stowarzyszenia, przedsiębiorcy, lokalne organizacje turystyczne czy instytucje kultury. Tylko w oparciu o tak szeroką współpracę możemy skutecznie i atrakcyjnie promować walory turystyczne naszego regionu i oferować turystom konkretną i pełną wiedzę na temat Lubelszczyzny.

Lubelskie bardziej kojarzy się z rolnictwem, Polską B, „ścianą wschodnią” niż turystyką, przecież nie mamy ani morza, ani gór.

Dorota Lachowska: Ale mamy Lublin, Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Puławy, Krainę Lessowych Wąwozów, Roztocze, Polesie, rzeki: Bug, Wisła, Wieprz, przygraniczne położenie, piękne krajobrazy, czyste powietrze, ekologiczną żywność, dobrą infrastrukturę hotelowo-gastronomiczną, ciekawe wydarzenia i mnóstwo interesujących miejsc z potencjałem, które przy odpowiednim wsparciu, konsekwentnej realizacji strategii zrównoważonego rozwoju turystyki, budowaniu produktów turystycznych oraz profesjonalnie prowadzonej promocji mają szansę na przyciągnięcie dużej ilości turystów do naszego regionu. 

Wiele z tych miejsc, które Pani przywołała, prowadzą promocję i realizują wiele inicjatyw samodzielnie. Jaka jest w takim razie rola Waszej organizacji?

Dorota Lachowska: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna jest wyspecjalizowaną jednostką służącą do promocji turystycznej nie tylko pojedynczych punktów na mapie województwa, ale całego regionu jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Naszym zadaniem jest dotarcie do świadomości turystów, organizatorów turystyki, instytucji zajmujących się promocją turystyczną, osób opiniotwórczych, dziennikarzy z komunikatem, że Lubelszczyzna posiada atrakcyjną ofertę dla szukających możliwości spędzania wolnego czasu: weekendu, wakacji, ferii, urlopu. Co więcej, chcemy przekonać, że u nas będzie mniej tłoczno, ciekawej i że posiadamy bazę noclegowo-gastronomiczną, która spełni oczekiwania turystów o różnej zasobności portfela. 

Jaką mamy gwarancję, że turysta, mając do wyboru każde atrakcyjne miejsce na świecie, mając dostęp do szerokiej informacji dzięki Internetowi i mediom, tak po prostu zainteresuje się Lubelszczyzną?

Paweł Wójcik: Dlatego nasza praca jest prowadzona wielostronnie i przebiega wieloetapowo. Działania te nie są też obliczone na szybki rezultat, tylko trwały konsekwentny rozwój, który będzie prowadził do pozytywnych efektów gospodarczych i społeczno-kulturowych. Zadania te realizujemy na szczeblu regionalnym i lokalnym, krajowym z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Polską Organizacją Turystyczną i jej zagranicznymi ośrodkami, a także współpracując w ramach projektów międzynarodowych. Informację o ofercie i produktach turystycznych rozpowszechniamy podczas wydarzeń targowych w kraju i za granicą, wizyt dziennikarskich i touroperatorskich, organizując kampanie internetowe, konkursy, realizacje projektów promocyjnych we współpracy z POT, wydawanie i dystrybucję materiałów promocyjnych, sesje zdjęciowe, realizacje filmowe, reklamę w mediach, prowadzenie stron internetowych, portali społecznościowych oraz punktów informacji turystycznej: Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej na Starym Mieście w Lublinie i w Porcie Lotniczym Lublin.

Te działania rzeczywiście są bardzo zróżnicowane, ale czy nie wydaje się Panu, że lepsze efekty można by było uzyskać poprzez zlecenie promocji profesjonalnej agencji marketingowej?

Paweł Wójcik: Agencja może pomóc w realizacji konkretnej kampanii, gdzie cel, budżet, target i zakładane efekty są ściśle określone. Promocja turystyki, a właściwie marketing turystyczny, to temat dużo bardziej złożony, wymagający szczególnej uwagi i współdziałania wielu podmiotów. Wpływ na rozwój i trwałość tej znaczącej gałęzi gospodarki (6% PKB w Polsce) ma wiele czynników, które stale ulegają modyfikacjom i przekształceniom. Przygotowanie oferty, która będzie spełniała oczekiwania konkretnej grupy turystów, jest zadaniem trudnym i wymaga za każdym razem indywidualnego podejścia. Jej odbiór i ocena końcowa zależą od całokształtu doświadczeń, które ten turysta zabierze z podróży. Wszystkie te elementy trzeba śledzić na bieżąco, łączyć ze sobą różne dziedziny i różnych partnerów. Co ważne, musimy koncentrować się nie tylko na promocji produktów, ale na całym procesie od momentu powstania poprzez konsumpcję produktu aż do obsługi posprzedażowej. LROT pracuje wewnątrz regionu, zachęcając i inspirując do tworzenia oferty turystycznej opartej o zasoby naturalne i kulturowe Lubelszczyzny, szkoląc branżę, gromadząc informacje i dystrybuując je, ale działamy również poza regionem – w kraju i za granicą. Takim działaniem jest na przykład realizowany we współpracy z POT konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego – Certyfikat POT”. Najpierw mobilizujemy szeroko rozumianą branżę turystyczną z regionu, żeby zgłosiła i profesjonalnie opisała ważne ich zdaniem produkty, poddajemy je ocenie specjalistów od marketingu turystycznego, dziennikarzy i przedsiębiorców, a następnie najlepsze promujemy do etapu ogólnopolskiego, gdzie wspieramy je w walce o CERTYFIKAT POT i promocji.

Wątkiem najczęściej przewijającym się w naszej rozmowie jest współpraca. Czy to jest mocna strona województwa lubelskiego?

Dorota Lachowska: I tak, i nie. Mamy wiele przykładów, gdzie ta współpraca w zakresie turystyki wychodzi bardzo dobrze. Jednym z nich jest na pewno współprowadzenie przez Prezydenta Miasta Lublina i Marszałka Województwa Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, który działa w ramach struktury LROT. Spełniający najwyższe wymagania kategoryzacyjne w Polsce ośrodek jest wysoko oceniany nie tylko przez ekspertów od turystyki, ale też przez samych turystów, którzy dzielą się chętnie swoimi pozytywnymi opiniami w Internecie. Rocznie pracownicy ośrodka goszczą ok. 110 tys. turystów. Jest to dla nich miejsce, gdzie otrzymają informację, również w wielu językach obcych, o mieście, regionie, otrzymają bezpłatne materiały informacyjne, wypożyczą audioguidy, rower, zakupią pamiątki, zostawią bagaż, skorzystają z toalety i otrzymają wsparcie we wszystkich nietypowych sprawach, które mogą się przydarzyć w trakcie podróży. Współpraca realizuje się nie tylko w postaci częściowego finansowania ośrodka, ale także w konstrukcji, która pozwala na realizację potrzeb turystów, którzy oczekują pełnej, profesjonalnej i rzetelnej wiedzy na temat spędzenia wolnego czasu w Lublinie i regionie. Jeszcze nie do końca dobrze wychodzi nam współpraca w obszarze tworzenia szerokiej oferty turystycznej. Każdy podmiot chce być zauważony, a może nawet najważniejszy. W turystyce warto łączyć siły, by uzyskać lepsze efekty. My nie walczymy o jednego turystę czy jedną turystyczną grupę, chociaż każdy gość jest dla nas bardzo ważny i wyjątkowy, ale o to, by Lubelszczyzna była gościnnym, otwartym i kojarzonym ze wspaniałym wypoczynkiem regionem.

A jak sami mieszkańcy Lubelszczyzny widzą nasz region?

Paweł Wójcik: To spojrzenie jest bardzo zróżnicowane i zależy od subiektywnych odczuć i doświadczeń, ale pracujemy nad tym, żeby wszyscy mieszkańcy naszego regionu byli dumni z miejsca, w którym żyjemy. Prowadzimy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego wiele akcji mających na celu zachęcenie do podróży po regionie, do dzielenia się swoimi doświadczeniami poprzez portale społecznościowe, informujemy o tym, co można zobaczyć, jak spędzić ciekawie czas, przygotowujemy kalendarze imprez z całego regionu, prowadzimy prezentacje, zajęcia dla najmłodszych, zwiedzanie. Mamy nadzieję, że zaangażowanie mieszkańców, samorządów i branży pozwoli czerpać korzyści z rozwoju turystyki w naszym regionie. Zapraszamy do współpracy.

 

Leave A Comment