6 lutego 2020 r. ogłoszono laureatów konkursu, który organizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską od 2010 roku. W 10. edycji wydarzenia zgłoszono 144 rozwiązania z całej Polski, z których jury wybrało pięć najlepszych. Wśród nich jest wynalazek doktorantów Politechniki Lubelskiej.
Łukasz Kwaśny i Karol Fatyga we współpracy z Dariuszem Zielińskim i Bartłomiejem Stefańczakiem z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych wymyślili układ i sposób sterowania transformatora z magazynem energii.
– Rozwiązanie jest przełomowe, ponieważ może zastąpić klasyczny transformator energetyczny SN/nN wykorzystywany do zasilania domów jednorodzinnych, fabryk i wszystkich placówek wymagających dostarczenia energii elektrycznej. W skali kraju jest to ponad sto tysięcy urządzeń. Wprowadzenie tego rozwiązania umożliwia gromadzenie energii, zachowując wszystkie funkcjonalności transformatora klasycznego – wyjaśnia mgr inż. Karol Fatyga, doktorant Politechniki Lubelskiej.
W nagrodę doktoranci pojadą do Genewy na 48. Międzynarodową Wystawę Wynalazków. Organizator konkursu sfinansuje koszty stoiska wystawienniczego oraz podróży i pobytu laureatów.
– Dwa lata temu nasz zespół również uzyskał tytuł laureata oraz zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Wtedy doceniono nasze rozwiązania przeznaczone dla mikrosieci oraz inteligentnych sieci elektroenergetycznych – mówi prof. Wojciech Jarzyna z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych, kierownik zespołu.
Konkurs „Student-Wynalazca” jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. (Materiały Politechnika Lubelska)