Konkurs Etiud Cyrkulacji został rozstrzygnięty. Zwyciężyła Sini Saari z Finlandii, a serca publiczności skradli Nika i Kamil. Pula nagród za pierwsze trzy miejsca w Konkursie Etiud Cyrkulacji to 10 000 zł. Były też nagrody specjalne.
– Ten rok był trudny dla wszystkich artystów i widać było radość, z jaką występują w Lublinie. Cieszymy się, że udało się bezpiecznie zorganizować spotkanie lubelskiej publiczności z artystami, że poziom prezentacji był tak wysoki, a lublinianie tak bardzo kochają sztukę nowego cyrku – mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.
Jury przyznało nagrody następującym artystom:
Nagroda I: Sini Saari
Nagroda II: Matylda Górska i Katarzyna Timingeriu
Nagroda III: Fuks Nagrody specjalne otrzymali:
Nagroda Mediów: Rollmeknot
Nagroda Specjalna Centrum Spotkania Kultur: Dominika Krzymowska, Kamila Ganclarska
Nagroda Specjalna MOSiR: Dominika Krzymowska
Nagroda Publiczności: Nika i Kamil
Nagroda Specjalna Polskich ePłatności: Rollmeknot
Najlepszy Trick: Ignatov&Ganzyuk
Sini to akrobatka powietrzna z Finlandii. Jest świeżo upieczoną absolwentka szkoły cyrkowej. Jako swoje dyscypliny wybrała aerial cradle i linę pionową. Zaczynała w cyrku w wieku 7 lat, szybko zachwyciła się aerialem i zaczęła ćwiczyć na szarfach. Na linie trenuje od 16 roku życia. W nowym cyrku podoba jej się jego różnorodność, to jak może adaptować się i jednocześnie zmieniać swoją formę, i że wszystko jest w nim możliwe. Jako dziecko chciała zostać weterynarką. W wolnym czasie uwielbia spać i jeść. Lubi spędzać czas na łonie natury i w domu ze swoimi kotami.
Matylda Górska i Katarzyna Timingeriu (hula hop) poznały się w 2017 roku, podczas pracy nad spektaklem „Miasto, którego nie było”. Jest to nowocyrkowe show z muzyką na żywo. W 2019 roku w głowie Matyldy zrodził się pomysł stworzenia duetu z muzyką na żywo. Zaproponowała Kasi współpracę. Numer powstał podczas zaledwie kilku spotkań i miał swoją premierę we Francji, w styczniu 2020.
Fuks to lubelski zespół czterech żonglerów, których połączyła pasja do tworzenia złożonych struktur z ciał i obiektów w przestrzeni i czasie. Do żonglowania zachęcali ich koledzy, rodzina, rozwijali swoją pasję ucząc się z internetu, od znajomych pasjonatów, a z czasem szkoląc się u trenerów i artystów z całego świata. W cyrku współczesnym cenią sobie niepokorność, szczerość oraz brak konieczności przyjmowania konwencji.
W tegorocznym finale Konkursu Etiud CYRKULACJE zobaczyliśmy 13 etiud w wykonaniu artystów i artystek pochodzących z lub działających na terenie Polski, Finlandii, Ukrainy, Litwy i Węgier. Mieliśmy okazję oglądać żonglerkę, akrobatykę grupową, akrobatykę powietrzną, klaunadę i hula hop.
W tym roku przed zmaganiami konkursowymi zaprezentowane zostały jeszcze: pokaz mistrzowski, czyli „Tangram” w wykonaniu Stefana Sing i Cristiany Casadio oraz dwa spektakle Fundacji Sztukmistrze: „Gradient” i „9.811”.
CYRKULACJE 2020, czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego był wyjątkowym świętem twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt. Zachwyt wzbudza kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form.
Organizatorzy: Fundacja Sztukmistrze, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura – Interwencje 2020”
Foto: Sini Saari, Nagroda I, autor zdjęcia: Maciej Rukasz