fbpx

SOS dla Seniora – rusza druga edycja programu

Miasto Lublin kontynuuje działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów. Już od 4 stycznia rusza rekrutacja do drugiej edycji programu „SOS dla Seniora”, w ramach którego osoby wymagające pomocy otrzymają opaski życia. Wnioski można składać do 18 stycznia 2021 r.

– Od niemal dwóch lat realizujemy pilotażowy program „SOS dla Seniora” oferujący usługę teleopieki, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Lubelscy seniorzy mogą korzystać z tzw. opasek życia służących do wzywania natychmiastowej pomocy w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Daje to poczucie bezpieczeństwa zarówno seniorowi, jak i jego najbliższym, którzy na co dzień z nim nie przebywają. Z końcem tego roku program pilotażowy się kończy, ale w odpowiedzi na zgłaszane przez seniorów zainteresowanie, będziemy kontynuować tę formę wsparcia – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

W nowej edycji programu może wziąć udział 400 seniorów. Osoby zakwalifikowane do objęcia usługą teleopieki będą mogły korzystać z opasek do 31 grudnia 2022 roku. Usługa teleopieki jest całkowicie bezpłatna, a koszty związane z realizacją programu pochodzą z budżetu Miasta Lublin. Bezpośrednim realizatorem jest Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie.  

Rekrutacja rozpoczyna się 4 stycznia i potrwa do 18 stycznia lub do wyczerpania miejsc. Ze względu na bezpieczeństwo odbędzie się drogą telefoniczną lub internetową. Zgłoszenia osób zainteresowanych otrzymaniem opaski w ramach świadczonej teleopieki oraz spełniających poniższe kryteria przyjmowane są telefonicznie w godzinach 7.00-15.00 pod numerami telefonów: 81 466 55 60, 81 466 55 61, 539 867 637, 539 867 635, 880 523 421 lub mailowo na adres: sosdlaseniora@zow.lublin.eu.

Aby skorzystać z usługi teleopieki i otrzymać opaskę życia należy spełnić trzy kryteria:

  • mieć co najmniej 60 lat życia, a w szczególnych przypadkach warunkowanych stanem zdrowia, z opaski może skorzystać osoba poniżej 60 roku życia,
  • być mieszkańcem Lublina,
  • wyrazić zgodę na udział w programie, przestrzeganie regulaminu i na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych podczas rekrutacji i realizacji usługi teleopieki.

Zakładana na nadgarstek opaska wyposażona jest w przycisk alarmowy SOS umożliwiający połączenie głosowe z Centrum Teleopieki, miernik tętna, czujnik upadku oraz czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS oraz wskaźnik poziomu ładowania baterii. Urządzenie bezpośrednio łączy się z pracownikami Centrum Teleopieki, którzy po otrzymaniu zgłoszenia udzielają adekwatnej pomocy wzywając odpowiednie służby i powiadamiając najbliższe osoby.

Źródło: Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin

Leave A Comment