fbpx

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

26 stycznia 2021
676 Views

Majdanek, Bełżec i Sobibór to trzy miejsca nieodłącznie związane z zagładą Żydów przeprowadzoną przez nazistowskie Niemcy w toku akcji „Reinhardt”. W obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz obozach zagłady w Bełżcu i Sobiborze Niemcy zamordowali około 700 tysięcy żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci. Wśród nich znajdują się ofiary akcji „Erntefest” – największej w dziejach niemieckich obozów jednorazowej egzekucji przeprowadzonej w KL Lublin 3 listopada 1943 roku.

27 stycznia w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu tradycyjnie włączają się trzy muzea–miejsca pamięci działające pod szyldem Państwowego Muzeum na Majdanku. W tym roku działania instytucji przenoszą się do sieci. Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu zaprezentują filmy przybliżające losy Żydów zamieszkujących Lubelszczyznę i deportowanych tu podczas okupacji niemieckiej.

Film pt. „Oni nic nie wiedzą… – Józef Richter i jego rysunki z czasu Zagłady” (https://www.youtube.com/watch?v=P-CVWhdBmE0) to materiał dotyczący szkiców wykonanych przez naocznego świadka Holokaustu, zaś wideo pt. „Wszyscy zginęli ale nic nie ginie. Pamiętamy!” poświęcone jest ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu. Pracownicy Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze zrealizują z kolei wykład on-line „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – geneza i tło historyczne” dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku i ma na celu uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W hołdzie ofiarom o godzinie 12.00 pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku zapalą znicze u stóp Pomnika-Bramy.

Źródło: Państwowe Muzeum na Majdanku

Leave A Comment