fbpx

Kuszenie turysty marką

10 maja 2014
Comments off
827 Views

Wola_Uhruska_fot._Marcin_DabrowskiJuż wkrótce Lubelszczyzna, atrakcyjna ze względu na swoje położenie i unikalny charakter, ma szansę stać się liderem w dziedzinie lokalnych marek turystycznych. Wiąże się to z możliwościami, jakie dały fundusze zewnętrzne, a także z faktem, że na finiszu jest kilka dużych przedsięwzięć, realizowanych dzięki tym właśnie pieniądzom.

– Nazwy mówią same za siebie: Zoom Natury, Dolina Wisła, Gotania, Lublin Sztuk – Mistrzów… Pomysłodawcy mają jeden cel: stworzyć markowy produkt, skusić nim turystów, zatrzymać ich, a także, w miarę możliwości, nakłonić do ponownej wizyty – wyjaśnia Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa, odpowiedzialny m.in. za promocję. – Kolejną sprawą jest identyfikacja nowopowstałych marek z regionem lubelskim, bo jak pokazują badania, dzisiaj mamy m.in. taką sytuację, że część mieszkańców Warszawy uważa Kazimierz Dolny za malowniczą miejscowość na… Mazowszu.

Właśnie identyfikacja była jednym z głównych założeń projektu „Opracowanie i wdrożenie systemu promocji województwa lubelskiego”, w ramach którego zrealizowano gigantyczne kampanie produktowe i wizerunkowe („Lubelskie – wyłącz napięcie, włącz zasilanie”, „Lubelskie. Smakuj życie!”, „Lubelskie – chwilo trwaj!”), a także stworzono i wypromowano tzw. system identyfikacji wizualnej. Ten system to nie tylko oficjalne logotypy i jednolite wydawnictwa promocyjne, ale również oznakowanie całego regionu, jak również poszczególnych miejscowości, zabytków, atrakcji turystycznych i szlaków.

– Również ostatnia kampania – „Lubelskie, na chwilę lub na dłużej”, którą wiązała się m.in. z emisją 2 tysięcy spotów w najpopularniejszych stacjach telewizyjnych, to w dużej mierze przedsięwzięcie brandingowe, służące utrwaleniu w powszechnej świadomości obrazu Lubelszczyzny jako atrakcyjnej marki turystycznej i gospodarczej – dodaje Grabczuk.

W tej rzeczywistości mają funkcjonować markowe atrakcje turystyczne, które powstały lub właśnie powstają dzięki pieniądzom z zewnątrz.

Jedną z takich atrakcji stanie się z pewnością Park Rekreacji Zoom Natury, ulokowany na ponad 10-hektarowej, położonej nad zalewem działce nieopodal Janowa Lubelskiego. W kilku „ekologicznych” budynkach powstają laboratoria, w których zwiedzający, w tym również ci najmłodsi, będą mogli w sposób interaktywny podglądać fascynujące zjawiska, występujące w naturze.

Również projekt modernizacji zoo w Zamościu, warty blisko 20 mln, ma charakter edukacyjny. Dzięki przebudowie istniejących i budowie nowych wybiegów (m.in. dla żyraf), ogród zyskuje nowy, atrakcyjny charakter – wzrost liczby zwiedzających dał się zauważyć już w poprzednim sezonie, w tym powinno być jeszcze lepiej. Co ważne, inwestycje w zoo realizowane są równolegle z kolejnymi etapami rewitalizacji zamojskiej starówki, finansowanymi z pieniędzy RPO i tzw. funduszu norweskiego.

Kolejną atrakcją w tej części województwa staje się Gotania. Nawiązuje ona do obecności germańskiego plemienia Gotów, którzy w II stuleciu naszej ery przybyli na tereny Kotliny Hrubieszowskiej, osiedlili się tutaj, a po przeszło 200 latach pomaszerowali na Rzym, doprowadzając do upadku Wiecznego Miasta. Projekt „Witajcie w Gotanii”, którego wartość to około 190 tys. zł, skupia się przede wszystkim na budowie i wypromowaniu ponadlokalnej marki turystycznej. Wcześniej Gotania uzyskała dofinansowanie ze szwajcarskiego programu współpracy.

Budowę 3 kilometrów ścieżek, 500 metrów piaszczystej plaży, kilku pomostów widokowych i kładek dających dostęp do starorzecza Wisły, amfiteatru na z tysiącem miejsc, a także obiektu konferencyjno-szkoleniowego zakłada z kolei projekt Wyspa Wisła, zrealizowany już w dużej części w Stężycy w powiecie ryckim. Jego łączna wartość to przeszło 17 mln zł.

Takich markowych projektów jest więcej. W skansenie w Lublinie powstaje np. miasteczko prowincjonalne Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie z pieczołowitością odtworzono klimat z początku ubiegłego wieku. W ramach projektu Dolina Bugu w okolicach Włodawy zbudowano szlaki turystyczne, wieże widokowe i przystanie kajakowe, rozbudowując przy okazji jeden z zalewów. Natomiast Dolina Zielawy to projekt zrealizowany na terenie gmin, przez które przepływa ta malownicza rzeka, tradycyjnie słynących z uprawy ziół. Niezwykle ciekawie zapowiada się także projekt Magiczne Ogrody, realizowany w Trzciankach pod Janowcem. Ma być to pierwszy w Polsce rodzinny park rozrywki z postaciami z bajek: elfami, wróżkami, krasnoludkami, ale również ogrodem botanicznym. Magiczne Ogrody mają otworzyć swoje podwoje już w maju.

Tekst Damian Miechowicz

Foto Marcin Dąbrowski

Comments are closed.