fbpx

„Z mgły i kamienia”

28 kwietnia 2022
462 Views

Pod tym tytułem w maju i czerwcu we wnętrzach Domu Kuncewiczów swoje obrazy zaprezentuje Ilona Irmina Iwańska. To członkini Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, z którą oddział Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym współpracuje, promując zrzeszonych w Konfraterni malarzy. Wernisaż odbędzie się 1 maja (niedziela), o godz. 12.00.

Iwona Irmina Iwańska urodziła się w Warszawie. Przez długi czas mieszkała w Otwocku, a obecnie przeniosła się na stałe do sąsiadującego z Kazimierzem Rogowa. Ma tam własną pracownię-galerię. Działa w warszawskim okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszeniu Plastycy Ziemi Otwockiej oraz w Międzynarodowej grupie artystów Broken Forests. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz licznych zbiorowych w kraju i zagranicą. Obok obrazów olejnych tworzy również akwarele, rysunki i grafikę.

W jednej z recenzji na temat twórczości Ilony Irminy Iwańskiej można przeczytać:

Paleta form, struktur i barw, jaką stosuje w swoich obrazach jest niezwykle bogata. Artystka doskonale potrafi interpretować otaczający nas świat Natury, ukazywać jego różnorodność, odsłaniając coraz to nowe przestrzenie do duchowych fascynacji. Obrazy Iwańskiej posiadają moc. Struktury kosmicznej materii odnajdywane w jej kompozycjach działają na widza bardzo subiektywnie. Wprowadzają go w nieograniczoną czasoprzestrzeń, gdzie wszystko dzieje się, zmienia i tworzy na nowo – tu i teraz.

Natomiast prof. Krzysztof Jakubowski tak ujął istotę twórczości malarki:

Ilona Irmina Iwańska o swych artystycznych próbach mówi lapidarnie: Opisuję świat łącząc ze sobą różne zjawiska. Pokazuję jedność mgły i kamienia, czerwieni i błękitu… Wnikliwy obserwator dostrzeże tu niekiedy rozpoznawalne elementy przeniesione z rzeczywistego świata przyrody, które pozostają jednak zawsze tylko motywem artystycznej transformacji. Wyłaniające się stąd kompozycje zdumiewają rozmaitością imaginacyjnych skojarzeń a jednocześnie zaskakują urzekającą harmonią. Promieniuje z nich wyczuwalna skłonność artystki do poszukiwania wewnętrznej tajemnicy ziemskiej materii ukrytej pomiędzy tym co widzialne i niewidzialne, tym co realne i symboliczne…

Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca 2022 roku.

foto Dom Kuncewiczów Oddział Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Leave A Comment