Jacek Mirosław urodził się w 1944 roku w Lublinie. Był długoletnim fotoreporterem „Dziennika Wschodniego”, wcześniej znanego pod nazwą „Sztandar Ludu” i „Dziennik Lubelski”. Podczas wernisażu wystawy, który się odbędzie 16 września o godzinie 18.30, zostaną zaprezentowane wybrane fotografie autora – reportaże, które ukazały się w lubelskiej prasie lat PRL. Dopełnieniem ekspozycji wystawy fotografii będą oryginalne numery dziennika „Sztandar Ludu”.
Kolekcja fotografii Jacka Mirosława dostępna w archiwum Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” liczy ponad 3000 opublikowanych i odrestaurowanych cyfrowo zdjęć. Znaczną część kolekcji stanowią fotografie wykonane podczas codziennej pracy fotoreportera w lubelskim „Sztandarze Ludu” w latach 70. i 80. XX wieku. Jacek Mirosław fotografował m.in. dla Działu Miejskiego czy Działu Sportowego, dokumentował życie społeczne i kulturalne Lublina i regionu.
Jacek Mirosław fotografią zainteresował się podczas studiów na lubelskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej, późniejszej Politechnice Lubelskiej, gdzie kontynuował edukację po przeniesieniu się z Wrocławia. Pierwszym kontaktem Jacka Mirosława z fotografią było podpatrywanie pasji fotograficznej ojca, zaś podstaw procesów fotochemicznych i obróbki ciemniowej fotograf nauczył się ze znanego podręcznika Tadeusza Cypriana Fotografia. Technika i technologia. Jacek Mirosław początkowo posługiwał się pożyczonym od ojca aparatem, lustrzanką Exakta Varex. Jego pierwsze profesjonalne zdjęcia dokumentowały wydarzenia rozgrywające się na macierzystej, lubelskiej uczelni – pochody, inauguracje roku akademickiego, imprezy sportowe. Jako młody fotograf współpracował z festiwalem Konfrontacje Młodego Teatru w lubelskiej Chatce Żaka, gdzie wykonał m.in. zdjęcia ze spektaklu Trismus teatru Gong 2 oraz z lubelskim oddziałem „Sztandaru Młodych.
Więcej: https://teatrnn.pl/lublin-fotografia/lublin-jacka-miroslawa/, https://fb.me/e/7P9n147Y, https://teatrnn.pl/lublin-fotografia/