fbpx

“Tosca” w Lublinie już jutro!

21 września 2023
621 Wyświetleń

Trwają ostatnie przygotowania do lubelskiej premiery opery “Tosca” Giacoma Pucciniego, zaplanowanej na 22-23 września 2023. Widowisko przygotowane przez Operę Lubelską wystawione zostanie w sali operowej przy Placu Teatralnym 1.

Opera „Tosca” to dzieło w trzech aktach z 1900 roku. Powstała na podstawie sztuki „La Tosca” Victorena Sardou. Autorami włoskiego libretta są Luigi Illica i Giuseppe Giacosa. Światowa prapremiera „Toski” odbyła się w Rzymie 14 stycznia 1900 roku w Teatro Costanzi pod dyrekcją Leopolda Mugnonego.

Akcja opery rozgrywa się w Rzymie w 1800 roku i przestawia historię kochanków – malarza Cavaradossiego i śpiewaczki Toski, których szczęście kończy się w momencie, gdy z pobudek osobistych, wplątują się w konflikt polityczny – Cavaradossi, usiłując pomóc w ucieczce swojemu zbiegłemu z więzienia przyjacielowi, sam zostaje uwięziony i skazany na śmierć przez szefa tajnej policji Scarpię. Tosca, świadoma względów jakimi darzy ją Scarpia, próbuje przekonać go, by złagodził wyrok wydany na jej ukochanego. Zaczyna się niebezpieczna gra z władzą.

“Tosca” jest wyjątkową operą – bez uwertury, za to z blisko sześćdziesięcioma lejtmotywami charakteryzującymi bohaterów, a nawet rekwizyty. Do ważniejszych arii tej opery zalicza się E lucevan le stelle i Vissi d’arte. Początkowo przyjęta z rezerwą, wkrótce zyskała ogromną popularność i do dnia dzisiejszego cieszy się niezmiernym powodzeniem, nie schodząc z desek największych światowych teatrów i oper.

Więcej: operalubelska.pl/kalendarium/tosca-2023-2024

foto Piotr Nowacki

Zostaw komentarz