fbpx

Czy warto inwestować w tradycję?

18 lipca 2014
Comments off
972 Views

LGD knedleTo już półmetek projektu „Zasmakuj w tradycji”, który od marca tego roku jest realizowany przez Lokalną Grupę Działania „Kraina wokół Lublina” w partnerstwie z LGD „Ziemia Biłgorajska” i LGD Ziemi Kraśnickiej.

Koncepcja projektu opiera się na przeprowadzeniu 40 warsztatów kulinarnych z udziałem profesjonalnych kucharzy, połączonych z prezentacjami multimedialnymi wyjaśniającymi idee i procedury związane z rejestracją produktów tradycyjnych, oraz zaprezentowaniu praktyk stosowanych w innych regionach Polski i Europy.

– Projekt powstał z myślą o uświadomieniu mieszkańcom Lubelszczyzny, jakim bogactwem jest tradycja kuchni regionalnej. I nie chodzi tylko o przypomnienie tych smaków, ale uzmysłowienie sobie, że wokół tej tradycji można zbudować marketing miejsca. Niekiedy tylko potrawy regionalne, często o stuletniej historii, są tym, co stanowi o tożsamości danego miejsca – mówi Beata Janiszewska-Brudzisz, wiceprezes LGD „Kraina wokół Lublina”.

Przedsięwzięcie skierowane jest do organizacji pozarządowych, KGW, osób działających w branży spożywczej, gastronomicznej i agroturystycznej, wytwórców lokalnych produktów i osób fizycznych. Celem projektu z jednej strony jest zaktywizowanie uczestników w kierunku rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o lokalne zasoby, a z drugiej strony zainteresowanie tymi miejscami turystów z regionu i spoza Lubelszczyzny.

W ramach projektu zaproszeni do współpracy producenci lokalnych produktów tradycyjnych wzięli udział w III Targach Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Regionalia”, które w kwietniu odbyły się w Warszawie. Wśród wystawców była Anna Sawa z Jabłonny, która jest producentem pierników lubelskiego i żydowskiego wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. – Po zarejestrowaniu pierników jako produktów tradycyjnych okazało się, że nie jest tak łatwo je sprzedać. Pierniki produkowane w moim gospodarstwie mają wyższą cenę od wytwarzanych masowo, ponieważ do ich wytworzenia używam wyłącznie najlepszych składników, a czas przygotowywania wynosi aż 3 tygodnie. Ale ponieważ są to produkty ekologiczne, wykonywane ręcznie, a więc generalnie zdrowe i bardzo smaczne, mam nadzieję, że znajdą liczne grono nabywców – przekonuje Anna Sawa, która na co dzień zajmuje się również prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego „Sawanna”.

Na stoisku LGD „Kraina wokół Lublina” w Warszawie zaprezentowali się także Zespół Szkół Rolniczych z Pszczelej Woli z ciastkami „Całuski Pszczelowolskie”, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Bychawy z „Masłem Bychawskim”, „Dom Nasutów” z „Zawijasem nasutowskim”, bigosem z buraków i znakomitymi ruskimi pierogami. Ale tegoroczne „Regionalia” to przede wszystkim ogromny sukces Mieczysława Janika z Pszczelej Woli, który otrzymał Złoty Medal w kategorii „Promile i Procenty”, a który wraz z żoną Janiną zajmuje się produkcją miodów odmianowych i „Krupnika pszczelowolskiego”.

Na obszarze objętym działaniem LGD „KwL” w warsztatach wzięło udział już 400 osób. Tak pomyślana formuła interakcji z uczestnikami zwiększa świadomość w zakresie ochrony dziedzictwa kulinarnego regionu oraz wykorzystania lokalnych zasobów. Podczas spotkań przekazywane są również informacje na temat Listy Produktów Tradycyjnych oraz o Systemie Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Jedną z uczestniczek projektu jest Bogumiła Wójcik z Olszanki, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne i w tradycyjny sposób wyrabia sery. – Kupiliśmy kozy, które dają bardzo dobre jakościowo mleko, z którego wytwarzamy produkty mleczne, w tym sernik, który mam nadzieję przypadnie do gustu gościom mojego gospodarstwa.

Projekt „Zasmakuj w tradycji” charakteryzuje się przemyślaną strategią promocyjną, na którą składają się m.in. cykliczny program telewizyjny pod tym samym tytułem oraz kampania wizerunkowa projektu, która zostanie zwieńczona publikacją w formie przewodnika kulinarnego, prezentującą tradycje kulinarne, sposób wytwarzania produktów lokalnych, sylwetki wytwórców tych produktów oraz receptury potraw prezentowanych podczas warsztatów.

 Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie www.krainawokollublina.pl. Emisja programu „Zasmakuj w tradycji” w co drugą niedzielę w TVP Lublin o godz. 17.45.

 

Comments are closed.