Pierwszy model Skody Yeti, ten z 2009 r., przeszedł teraz gruntowną modernizację. Nie tylko zewnętrzną, ale i wewnętrzną. Nowa skoda zyskała bardziej ostre i wyraziste kształty, które zdecydowanie nadały jej wyraźnego charakteru. W stosunku do poprzedniego „niewydarzonego” wyglądu karoserii ta zmiana wyszła zdecydowanie na plus. Podniesione nadwozie ozdobione dodatkami, jakie posiadają rasowe terenówki, jest nie tylko zabiegiem wizerunkowym. Faktycznie, Skoda Yeti Outdoor bez większego wysiłku daje sobie radę na piaszczystych drogach, jakimi w naszym wypadku były drogi dla ciągników leśnych, wywożących dłużnice drzewne z lasów.
Solidność i sztywność nadwozia przy racjonalnym pokonywaniu nierówności duktów leśnych może być miłym zaskoczeniem.
Poza ujmującym wyglądem zewnętrznym również wewnątrz Yeti może pozytywnie zaskoczyć i kierowcę, i pasażerów. Nie będziemy w nim mieć designerskich rozwiązań, śmiałej kolorystyki, ale będzie tam wszystko to, co potrzebne, m.in. liczne schowki. Wnętrze Yeti, w którym zastosowano szereg udogodnień, pozwala utrzymać porządek zarówno w czasie długich podróży, jak i codziennego wyjazdu po zakupy.
Możliwość aranżacji wnętrza dzięki systemowi VarioFlex daje możliwość dowolnej konfiguracji tylnego rzędu siedzeń. Można regulować tylne oparcia, zarówno składając je pojedynczo, jak i usuwając ‒ w zależności od potrzeb, do jakich będziemy używać naszej Skody. Stworzone na bazie podłogowej Octavi, Yeti w swoim wnętrzu daje poczucie komfortu nawet dla rosłych pasażerów. Bagażnik z pojemnością 416 l może nie szokuje, ale możliwość jego aranżacji niweluje tę niedogodność w wyjściowej konfiguracji.
Silnik Skody, w jaki był wyposażony nasz model, to jednostka 2.0 TDI, oferująca aż 170 KM. W rzeczywistości okazało się, że posiada troszkę większą moc, o czym świadczy pomiar dokonany na hamowni. No cóż, niewykluczone, że jest to zabieg marketingowy. W końcu właściciel Skody to nie kto inny, jak grupa VW, która sprzedaje droższe samochody.
Jeśli chodzi o gamę samochodów w klasie SUV, Skoda Yeti Outdoor jest niewątpliwie jednym z bardziej rozsądnych cenowo modeli. Bez wątpienia możemy podpisać się pod sloganem reklamowym producenta… po prostu sprytna.
Niektóre osiągi i dane techniczne przedstawianego modelu:
Osiągi
Prędkość maksymalna ‒ 201 km/h
Przyspieszenie 0–100 km/h 8,4 s
Zużycie paliwa l/100 km:
– w mieście 7,1
– poza miastem 4,9
– w cyklu mieszanym 5,7
Średnica zawracania (m) 10,3
Tekst Piotr Nowacki
Foto Krzysztof Stanek