fbpx

Noc Muzeów w Lublinie

15 maja 2015
Comments off
1 160 Views

Gala Kultury 2Na konferencji prasowej   Muzeum Lubelskie na Zamku, przedstawiło szczegółowy i bardzo atrakcyjny harmonogram zbliżającej się Nocy Muzeów, która odbędzie się 16 maja.  Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w  poznańskim Muzeum NarodowymObecnie Noc Muzeów odbywa się w ponad 80 miastach w całej Polsce. Podczas ubiegłorocznej odsłony wydarzenia tylko Muzeum Lubelskie odwiedziło ponad 10 tys. osób. Na jakie atrakcje możemy liczyć w tym roku?

Noc Muzeów warto rozpocząć od widowiskowej parady husarii przed Zamkiem Lubelskim. Nieco później proponujemy zatrzymać się na koncertach: Lubelskiej Federacji Bardów na Dziedzińcu Zamku i Zespołu Tańca Dawnego “Belriguardo” w Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku. Noc Muzeów to również wystawy fotograficzne i historyczne: wernisaż BZ WBK Press Photo – fotografie laureatów konkursu i “Z pradziejów Lubelszczyzny. Władcy i elity”, z kuratorem.  Kolejny punkt programu, który można szczególnie polecić, to otwarcie wystawy “W poszukiwaniu trzeciego wymiaru” Jana Ziemskiego i Tytusa Dzieduszyckiego, malarzy, członków powstałej w 1957 roku w Lublinie grupy “Zamek”.

Z Muzeum Lubelskiego warto przenieść się do jego oddziałów: Dworka Wincentego Pola, Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, a także tych pozamiejscowych: w Kraśniku i Nałęczowie, które również będą otwarte do późnych godzin nocnych. W Dworku Wincentego Pola goście zostaną zaproszeni do przejścia przez cztery kolejne pomieszczenia Dworku, symbolizujące okresy historyczne. W Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza wystąpi Łukasz Jemioła. W repertuarze wiersze Juliusza Słowackiego, Józefa Czechowicza i innych poetów.  W Nałęczowie natomiast odbędzie się pokaz rysunków Stanisława Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Stefana Żeromskiego.

Partnerami wydarzenia jest Teatry Stary, Galeria Labirynt, Galeria Sztuki Wirydarz, Ośrodek “Brama Grodzka- Teatr NN”, gdzie odbędzie się wystawa “Lublin. Pamięć. Miejsca”. Ośrodek zapanował również zwiedzanie Lublina trasą podziemną, zabytkowymi piwnicami staromiejskimi. Punktem kulminacyjnym wędrówki jest wzbogacona światłem i dźwiękiem ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina. W Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się “Nocne bajania”- nocna wędrówka w scenerii dwóch muzealnych wsi, miasteczka i dworu.  Państwowe Muzeum na Majdanku proponuje prowadzenie po ekspozycji muzealnej śladami Wandy Ossowskiej. Poprzedzi je projekcja filmu dokumentalnego “Opowieść o życiu i śmierci”. Inną odsłonę Nocy Muzeów oferuje Ośrodek Praktyk Teatralnych “Gardzienice”, w którym odbędzie się Maraton Teatralny w przestrzeniach odrestaurowanych obiektów kompleksu pałacowo-parkowego.

Przypominamy o konieczności rezerwacji miejsc, w przypadku niektórych atrakcji. Szczegółowy harmonogram dostępny tutaj

foto Urząd Miasta Lublin

Comments are closed.