fbpx

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

23 czerwca 2015
Comments off
687 Views

25-28 czerwcaPrzez cztery czerwcowe dni Kazimierz Dolny zmienia się w stolicę kultury ludowej. Na kazimierskim rynku, ale i w innych zakątkach miasta wirują kolorowe stroje, a radosne śpiewy i przygrywania słychać z każdej strony. Bawią się wszyscy. I młodzi, i ci nieco starsi. I muzycy, i śpiewacy, turyści i mieszkańcy, i ci, co uwielbiają śpiewać, i ci, którzy zazwyczaj tego nie robią, ale teraz oprzeć się nie potrafią.

Od 25 do 28 czerwca w tym nadwiślańskim miasteczku odbędzie się 49. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. To najważniejsza tego typu impreza w Polsce, która po raz pierwszy miała miejsce w 1968 roku.

Wydarzenie ma charakter konkursu, do którego co roku dołącza coraz więcej uczestników z całego kraju. Repertuar prezentowany w poszczególnych kategoriach zgodny jest z tradycjami charakterystycznymi dla danego regionu.

W tym roku na festiwalu zaprezentują się kapele, zespoły śpiewacze, soliści instrumentaliści i śpiewacy reprezentujący 14 województw. Corocznie do konkursu przystępuje ponad 100 tzw. „podmiotów wykonawczych”, czyli solistów kapel i zespołów. W sumie jest to blisko 1000 osób, które będą rywalizować o nagrody przyznawane w kilku kategoriach. ‒ Nie rywalizacja jest tu najważniejsza. Podkreślanie roli tradycji i historii w życiu każdego człowieka, a także uzmysławianie tego młodym ludziom jest podstawowym celem wydarzenia. Zabawa, festiwalowa rywalizacja łączy się tu z misją chronienia, pielęgnowania i przekazywania tradycji folkloru. W związku z tym podczas festiwalu odbywa się konkurs „Duży ‒ Mały”, w którym mistrzowie ‒ instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują warsztat swoich uczniów. Jego celem jest zachęcanie młodzieży do kontynuowania tradycji ludowych – podkreśla Artur Sępoch, dyrektor WOK w Lublinie.

Festiwalowi towarzyszą Targi Sztuki Ludowej, organizowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, w których uczestniczą artyści i rękodzielnicy ludowi z całej Polski. Z kolei Festiwalowy Klub „Tyndyryndy” to splot wielu różnorodnych atrakcji. W programie przewidziano zajęcia muzyczne, taneczne i rękodzielnicze dla dzieci, warsztaty gry na skrzypcach, warsztaty tańca dla dorosłych przechodzące w zabawę i targowisko instrumentów. A w pięknej Kamienicy Celejowskiej odbędą się warsztaty śpiewu białego, czyli głosem tradycyjnym, nazywanym też naturalnym czy archaicznym. Biały śpiew przetrwał do dziś, niestety w bardzo niewielkim stopniu, także na polskiej wsi. Dlatego też coraz więcej osób musi się uczyć tej techniki śpiewu, choć przecież jest ona zupełnie naturalna.

W sobotę 27 czerwca od godziny 20.00 organizatorzy zapraszają na zabawę ludową z udziałem kapel biorących udział w festiwalu oraz na koncert zespołu Čači Vorba z Lublina, specjalizującego się w muzyce cygańskiej, karpackiej i bałkańskiej. W ramach imprez towarzyszących odbędzie się także koncert Sceny Mistrzów, w którym wystąpią laureaci poprzednich festiwali, koncerty zespołów zagranicznych oraz widowisko obrzędowe „Wesele Kurpiowskie”. Nieodłącznym elementem festiwalu są również wystawy i projekcje filmów.

Z upływem lat zachwyt nad globalną kulturą z jej cywilizacyjnymi nowinkami ustąpił miejsca zainteresowaniu wątkami etnicznymi. Dzięki temu takie wydarzenia jak Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych cieszą się ogromną popularnością. Będzie barwnie, magicznie, śpiewnie i bardzo regionalnie. Zapraszamy do Kazimierza!

Comments are closed.