fbpx

Adres: Tężnia

17 grudnia 2014
Komentarze wyłączone
969 Wyświetleń

DSC_5854Robert Kuśmirowski jest kolekcjonerem – przedmiotów, ludzi i pamięci. Z tych relacji powstają „pomniki” – często na chwilę, rzadziej na zawsze. Ale tym razem jego realizację można oglądać nie tylko na placu Artystów przed Galerią Labirynt w Lublinie, ale również podążać wraz z nią do Kielc, Warszawy, Krakowa, Berlina i Londynu. Bo nowe dzieło Roberta Kuśmirowskiego taką ma naturę, że pomimo tego, że jest okazałe, również jest mobilne.

Tężnia powstała w ramach projektu Sztuka w przestrzeni publicznej. Sporych gabarytów (20 m długości, 6 m wysokości i 12 m szerokości) wyglądem przypomina tężnie w Ciechocinku. Twórca w swoich wypowiedziach odnoszących się do przyczyn powstania tej instalacji podkreśla znaczenia słowa „inhalacja” w odniesieniu do sztuki i jej magazynowania w niedostępnych dla użytkownika przestrzeniach. W ażurowej, symetrycznie skonstruowanej drewnianej konstrukcji znalazły swoje kolejne miejsce (nawet nie drugie, bo często wcześniej wykorzystywane) przedmioty, może nie codziennego użytku (bo i nie w takim sensie, w jakim rozumiemy codzienność), ale przedmioty, które otaczają nasze życie i na pewnych jego etapach będące dla nas ważnymi. Stąd wewnątrz Tężni znajdują się również fragmenty prac artysty, wcześniej wykorzystane przy okazji innych jego działań. Tak więc jest to rodzaj powrotu do samego siebie i swojej wcześniejszej drogi. Robert Kuśmirowski zdecydowanie ma w sobie coś z archiwisty i osoby, która potrzebuje mieć całkowitą kontrolę nad tym co, gdzie, w jakiej kolejności i wielkości. Stąd spis poszczególnych elementów konstrukcji ujęty w formie inwentarza wzorowanego na dokumentach w muzealnych archiwach. A co z tego zostaje dla odbiorcy? Możliwość wejścia do środka dzieła w celu pooddychania sztuką.

Robert Kuśmirowski, lublinianin, rocznik 1973, z wykształcenia rzeźbiarz po Wydziale Artystycznym UMCS. Bodaj najbardziej rozpoznawalny artysta lubelski i jeden z najbardziej znanych współczesnych artystów polskich. Znaki szczególne – niebanalne, spektakularne pomysły realizowane w oparciu o codzienność, historię i materialną strukturę przedmiotów i wypełnianie nimi artystycznych obiektów w kontekście przestrzeni publicznej.

Tekst Magda Mazurek

Foto Marcin Pietrusza


Komenatrze zostały zablokowane