fbpx

13 grudnia w Lublinie

16 grudnia 2014
Komentarze wyłączone
1 046 Wyświetleń

IMG_2903Sobota, Plac Litewski. W różnych jego punktach ustawione są auta z napisem: “Milicja”. Naprzeciwko siebie stoją dwie grupy po kilkadziesiąt osób. Obok jednej z nich stoi pluton ZOMO, mają kaski, broń w rękach. Przeciwna grupa to ustawieni w dwóch szeregach młodzi ludzie trzymający flagi Soladrności. W trakcie przepychanek słychać krzyki:„Chodźce z nami!” „Solidarność!

Na szczęście to tylko przypomnienie tego, co działo się dokładnie 33 lata temu. Inscenizacja demonstracji ulicznej i starć z funkcjonariuszami ZOMO zorganizowała w sobotę w Lublinie młodzież wspólnie z NSZZ “Solidarność”. Happening był jednym z punktów obchodów 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Na deptaku i Placu Litewskim rozpalono koksowniki, a od młodych mężczyzn przebranych w mundury ZOMO można było otrzymać ulotki informujące o stanie wojennym.
Na zakończenie, na Placu Litewskim uczestnicy uroczystości zapalili białe i czerwone znicze, które ustawiono w formie krzyża.Uczestniczący, jak i obserwujący happening, zgodnie twierdzili, że to najlepsza metoda uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego, a także uzmysłowienia młodemu pokoleniu tragedii tamtych wydarzeń.

abc
foto Krzysztof Stanek

Komenatrze zostały zablokowane