fbpx

Autorka i tłumacz Wschodniego Expressu laureatami Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2021

19 października 2021
519 Wyświetleń

Wydana przez Warsztaty Kultury w Lublinie książka „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” Kateryny Babkiny zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS 2021, nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej ANGELUS 2021 przyznawaną głosami czytelników oraz nagrodę dla Bohdana Zadury za tłumaczenie.

Seria opowiadań „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” (2020) ułożona jest w jedną historię pięciu rodzin, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku niepodległości Ukrainy i pozostają przyjaciółmi na całe życie.

Wtedy wysoka dziewczynka mrugnęła rezolutnie i puściła rękę swojego sąsiada z ławki, który zdążył zapomnieć nawet o swoich wątpliwościach, na tyle wszystko to było dla niego nowe i niepojęte, i przesunęła cienkimi palcami po kołnierzyku Liliczki. Z kołnierzyka odpięła plastikową myszkę, błyszczącą, szarą broszkę z elementami różu, i podała ją na dłoni zapłakanemu chłopczykowi. – To dla ciebie – powiedziała. – Prezent. Przestań płakać, proszę. Przestań natychmiast. I on, zdaje się, przestał. Może nie od razu, ale na pewno przestał.

(ann)

foto Warsztaty Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz