fbpx

BURGAS. Pod słońcem… Bułgarii

7 sierpnia 2021
3 104 Views

Położone na bułgarskim wybrzeżu Burgas nie bez powodu jest nazywane Bramą do bułgarskiej riwiery. Miasto jest idealną bazą wypadową do pobliskich kurortów nad Morzem Czarnym dla osób lubiących aktywnie spędzać czas oraz chcących wypocząć.

Bułgarskie wybrzeże rozciąga się na długości blisko 400 km i jest wyjątkowo urozmaicone. Znajdują się tu zarówno skalne klify, z których można podziwiać morskie pejzaże, jak i rozległe wydmy i ciche zatoczki. W większości piaszczyste plaże mają w sumie 130 km długości. Wypoczynkowi sprzyja umiarkowany klimat – średnia temperatura powietrza w miesiącach letnich wynosi ok. 26°C, а temperatura w Morzu Czarnym kształtuje się na poziomie około 22°C.

Zanim wyruszymy na okoliczne plaże, warto wybrać się nad jeziora w Burgas. Są one jedną z głównych atrakcji, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Miasto otoczone jest trzema jeziorami lagunowymi: Atanasowskim, Mandreńskimi Burgaskim. Chętni mogą się skusić na kąpiel w tzw. panwiach solnych. W małych basenikach można nałożyć na ciało… błoto. Ma ono właściwości lecznicze i kosmetyczne, ale przed taką kąpielą warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeżeli ma się problemy sercowe lub z ciśnieniem tętniczym. Takie darmowe SPA jest bardzo popularną formą spędzania czasu wśród miejscowych, a ostatnio także wśród turystów. Dodatkowo cały teren jezior objęty jest ochroną ze względu na występujące tu rzadkie gatunki ptaków i zwierząt.

Burgas jest idealnym celem krótkiego, nawet jednodniowego pobytu połączonego z plażowaniem. Oprócz zwiedzania muzeów czy zabytków sakralnych, warto wybrać się na spacer po Parku Nadmorskim. Jest on położony na lekkim wzniesieniu i rozpościera się z niego przepiękny widok na morze oraz okoliczne plaże. W jego górnej części znajduje się oryginalna wystawa figur z piasku, tj. Sand Fest. Co roku powstają tam nowe rzeźby artystów z całego świata. Do ich powstania zużywane jest za każdym razem ponad 2500 ton piasku!

Panoramic view of Golden Sands beach (Zlatni Piasci) in Bulgaria.

Z parku warto jest wybrać się na dłuższy spacer do portu. To właśnie stąd odpływają łodzie na pobliską wyspę św. Anastazji. Od 2001 roku ma ona status rezerwatu przyrodniczo-archeologicznego, a dopiero w 2014 roku została udostępniona do zwiedzania, stając się niecodzienną atrakcją turystyczną w okolicy. Jest to malutka wysepka, na której znajduje się zabytkowy monastyr z XIV wieku oraz latarnia morska. Chętni mogą nawet przenocować w średniowiecznej celi klasztornej.

Wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego zachowały się ślady wielowiekowej historii i starożytnej kultury kraju. Kilkanaście kroków od słonecznych i piaszczystych plaż znajdują się pozostałości cennych starożytnych obiektów. Zaledwie 35 km od Burgas położone jest miasteczko Nessebar. Zdaniem wielu jest to najpiękniejsze miasto Bułgarii. O jego wyjątkowości świadczą nadawane mu określenia Rawenna Wschodu czy Dubrownik Wschodu. Miasto zamieszkuje obecnie 11 tysięcy osób, a od 1983 roku starożytna część w całości została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Nessebaru warto rozpocząć od przesmyku, który łączy część nowoczesną miasta ze starożytną. Stąd rozpościera się piękny widok na wybrzeże Słonecznego Brzegu. Znajduje się tu także zabytkowy młyn, który jest symbolem miasta. Miasto urzeka turystów różnorodnością architektoniczną. Mieszają się tu wpływy rzymskie, tureckie, rosyjskie, greckie, bizantyjskie i wiele innych. Część starożytna Nessebaru zdominowana jest przez cerkwie – stąd określenie Miasto 40 cerkwi. Po wyczerpującym zwiedzaniu warto odpocząć na jednej z okolicznych plaż. Plaże w samym Nessebarze są bardziej intymne niż te w najpopularniejszych kurortach wybrzeża.

Jeśli jednak jesteśmy entuzjastami kurortowego życia, warto wybrać się do Słonecznego Brzegu. Jest on jedną z najważniejszych i najpopularniejszych destynacji Bułgarii. Swoją nazwę zawdzięcza ponad trzystu słonecznym dniom w ciągu roku, dzięki czemu praktycznie zawsze ma się gwarancję dobrej pogody. Jego atutem jest również ponad 6-kilometrowa piaszczysta plaża, a także doskonała baza noclegowa. Sporo dzieje się tu zarówno za dnia, jak i w nocy. Podobna gwarna atmosfera panuje w innym popularnym kurorcie – Złotych Piaskach.

Bułgarskie wybrzeże oferuje niezapomniane przeżycia i emocje. Z jednej strony czeka na nas relaksujący wypoczynek na plaży, spacer po pięknych, zalesionych okolicach i rezerwatach przyrody. Z drugiej zachwyca turystów fascynującą, wielowiekową historią, sięgającą czasów bizantyjskich i rzymskich. Co sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Kuchnia bułgarska jest jak barwny patchwork, uszyty z wpływów tureckich, ormiańskich i bałkańskich. Jest to przede wszystkim kuchnia sezonowa. Chociażby dobrze znana, również poza granicami Bułgarii, szopska sałatka, czyli kompozycja świeżych warzyw i sera. Bułgaria to również doskonałe wina i rakija, z którymi związany jest styl życia mieszkańców. Bułgarzy uwielbiają spędzać czas na wspólnym biesiadowaniu. Pobili nawet rekord świata w tej dziedzinie. 3000 mieszkańców Sofii ucztowało przy najdłuższym stole na świecie, o długości prawie 400 metrów, wypijając 500 litrów rakii.


Loty z lotniska Portu Lotniczego Lublin do Burgas realizowane są dwa razy w tygodniu: w środy i niedziele. Pierwszy lot już 13 czerwca. Samolot startuje o godzinie 19:30, by o 22:25 wylądować w Burgas. W drogę powrotną samolot startuje o godz. 18:05.


Rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani niedaleko Warny to niesamowite miejsce, gdzie rzeczywistość miesza się ze snem. Na piaszczystej wydmie znajdują się setki kamiennych kolumn. Część z nich leży bezładnie w piasku, część wznosi się i nawet na 5 metrów. Jeszcze w XIX wieku artyści myśleli, że to ukryta świątynia rzymska lub grecka. To geologiczny cud natury stanowi jeden z najciekawszych plenerów krajobrazowych w Bułgarii. Rezerwat najlepiej prezentuje się w pochmurny dzień lub o zachodzie słońca, gdy miękkie światło oświetla skały.

Rejs w Parku Narodowym Ropotamo

W trakcie rejsu katamaranem można obserwować wylegujące się na brzegach żółwie, kormorany czy żurawie. Idealnym tematem do fotografowania będą również lasy namorzynowe i lilie wodne. Wszechobecna dzika przyroda to niepowtarzalna okazja do relaksu w otoczeniu natury. Tuż przy ujściu rzeki do Morza Czarnego znajduje się mały port rybacki i teren sporych wydm. Wycieczka trwa godzinę i jest świetną atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych miłośników przyrody.

INNE POŁĄCZENIA WAKACYJNE

Gdańsk | Split

POŁĄCZENIA REGULARNE Z LUBELSKIEGO LOTNISKA

Doncaster | Dublin | Eindhoven | Londyn | Oslo | Warszawa

więcej na: www.airport.lublin.pl

Leave A Comment