fbpx

Co czeka kulturę studencką w Lublinie ?

24 października 2019
1 046 Wyświetleń

Na temat przyszłości kultury studenckiej w Lublinie debatowali uczestnicy seminarium roboczego Forum Kultury Studenckiej.  W spotkaniu zorganizowanym w ACK UMCS „Chatka Żaka” uczestniczyli między innymi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina, dr Jarosław Cymerman dyrektor Muzeum czechowicza, związany także z Instytutem Teatralnym w Warszawie, Rafał Koziński – wice dyrektor Centrum Kultury w Lublinie, delegacja studentów oraz inni przedstawiciele kultury i nauki lubelskiej, związani z działalnością w obszarach kultury studenckiej.

 

Dyskusja była wprowadzeniem do zaplanowanego w 2021 roku ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej, które ma być poprzedzone licznymi spotkaniami warsztatowymi oraz badaniami socjologicznymi. Celem inicjatywy jest między innymi zdiagnozowanie zaangażowania studentów w kulturę oraz możliwości ponownego zaistnienia aktywności młodych ludzi w aspekcie tego, co może zaoferować uczelnia wyższa na wielu płaszczyznach nie związanych z kierunkami studiów. Samo miejsce spotkania jakim jest lubelska „Chatka Żaka” nie było przypadkowe – przez kilkadziesiąt lat było to ważne centrum kultury studenckiej, które wykreowało twórców i wydarzenia związane z teatrem, filmem, plastyką i muzyką. 

 

Spotkanie wraz z prezentacją wstępnych założeń Forum, poprowadziła Izabela Pastuszko – zastępca dyrektora ACK UMCS „Chatka Żaka” i pełnomocnik rektora UMCS do spraw Forum Kultury Studenckiej, pomysłodawczyni projektu oraz spotkania, autorka książki poświęconej historii miasteczka akademickiego UMCS.

 

Wydarzenie poprzedziło spotkanie dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Mateusza Adamkowskiego oraz dyrektora Narodowego Centrum Kultury – prof. Rafała Wiśniewskiego z prof. Stanisławem Michałowskim, rektorem UMCS.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz