Urząd Miejski w Lublinie podejmuje wiele działań w walce z lubelskim smogiem – od likwidacji pieców na paliwo stałe, eko-patrolu Straży Miejskiej po edukację i współpracę z sąsiednimi gminami. Pomimo tego, że Lublin nie znajduje się w czołówce miast z największą ilością zanieczyszczeń są podejmowane działania mające na celu zminimalizowanie ich ilości, co wpłynie na jakość powietrza w przyszłości.
Już są efekty eko-patrolu. Tylko w ubiegłym roku 1116 interwencji zakończyło się mandatem. Trwa modernizacja transportu komunikacji miejskiej. Miasto planuje zakup 32 autobusów elektrycznych oraz wymianę starych na te spełniające warunki euro6. W planach jest również modernizacja elektrociepłowni.
W Lublinie planowane jest także zorganizowanie tzw. panelu obywatelskiego ( pierwszy w Polsce taki panel odbył się w Gdańsku ) składającego się z ekspertów ds środowiska, urzędników i mieszkańców. Forum dyskusyjne poświęcone problematyce ochrony środowiska odbędzie się wiosną tego roku a jego uczestnicy spóbują odpowiedzieć na pytanie: Co zrobić aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie? Decyzja o jego przeprowadzeniu jest m.in. efektem Forum Praktyków Partycypacji, które odbyło się w Lublinie na wiosnę 2017 roku. Panel to jedno z przyszłościowych narzędzi partycypacji społecznej w polskich samorządach oraz sposób na włączenie mieszkańców w podejmowanie decyzji dotyczących spraw miasta. Do udziału w nim zaprasza się losowo wybranych mieszkańców, według kryteriów demograficznych, którzy po dyskusji przedstawią rekomendacje dla UM. Przyjęto, że rekomendacje będące efektem dyskusji z 80% poparciem będą wiążącymi dla urzędników. ( geba )
foto P.Jaworski