fbpx

"Czarodziejski flet Mozarta" w Teatrze im. H. Ch. Andersena

20 maja 2015
Komentarze wyłączone
976 Wyświetleń

23 maja  w Dniu Teatru Publicznego – teatry w całej Polsce zagrają spektakle, na które bilet kosztuje tylko 2,5 zł w ramach organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego akcji „Bilet za 250 groszy”. Dyrektor teatru, ARkadiusz Klucznik szczerze przyznał, że bilety rozeszły się w ciagu 20 minut od momentu rozpoczęcia sprzedaży, co jest oczywistym powodem do radości. Tego dnia Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie zaprasza na swój nowy spektakl “Czarodziejski flet Mozarta” w reżyserii Agnes Salamon (Austria).

andersenAkcję „Bilet za 250 groszy” poprzedziła kampania outdoorowa Przeżyjemy w teatrze (jej partnerem jest AMS), w ramach której zaprezentowane zostaną rysunki czołowych polskich rysowników (m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozy i Andrzeja Wieteszki). Prace komentują rzeczywistość lub odwołują się do sytuacji społecznych, korzystając przy tym z „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia. Plakaty można obejrzeć w gablotach przed Teatrem Andersena.

Akcja „ Bilet za 250 groszy” jest jednym z elementów realizowanego z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej programu KULTURA DOSTĘPNA. To systemowe rozwiązanie, które ma służyć niwelowaniu barier kompetencyjnych i finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie. Zawiera systematycznie rozszerzaną ofertę tańszego dostępu do wydarzeń artystycznych, muzeów narodowych, galerii sztuki współczesnej, lekcji muzealnych, wybranych kin i teatrów oraz zasobów internetu.

“Czarodziejski flet Mozarta” to spektakl dla dzieci stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta. Autorem libretta był Emanuel Schikaneder, aktor operowy i przyjaciel kompozytora. W lubelskim przedstawieniu biograficzne fakty mieszają się z całkiem prawdopodobnymi fikcyjnymi zdarzeniami, zakulisowe realia z magią i baśniowością, a najbardziej charakterystyczne elementy opery “Czarodziejski flet” odniesione są do miejsca akcji – zaplecza sceny teatralnej oraz wiodących bohaterów – kompozytora i aktora.

“Czarodziejski flet Mozarta” w Teatrze im. H.Ch. Andersena nie jest operą- to muzyczny spektakl marionetkowy przeznaczony dla dzieci i dorosłych, to doskonały pocątek ich przygody z muzyką klasyczną.

Komenatrze zostały zablokowane