fbpx

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

21 maja 2015
Komentarze wyłączone
858 Wyświetleń

parkomatMiasto Lublin rozpoczyna dyskusję na temat funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania. Pod ocenę mieszkańców trafią dwie propozycje rozwiązań. Pierwszy wariant zakłada podniesienie opłat w obecnej strefie i nieznaczną korektę jej granic. Drugi – rozszerzenie strefy i wydzielenie z niej dwóch obszarów zróżnicowanych pod względem wysokości opłat. Na opinie mieszkańców miasto czeka do 10 czerwca.

Obecna Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie obowiązuje od 1 października 2012 r. Jej obszar ograniczony jest ulicami: Solidarności, Lubomelska, Wieniawska, Lipowa, Narutowicza, Bernardyńska, Żmigród, Podwale i pl. Zamkowy. Na jej terenie wyznaczonych zostało ok. 1700 miejsc postojowych obsługiwanych przez 90 parkomatów. Roczny przychód ze strefy przekracza 5 mln zł. Dla porównania w poprzednim systemie funkcjonującym od 2003 do 2012 r. miasto uzyskiwało rocznie ze strefy zaledwie 750 tys. zł.

– Obecne rozwiązanie pozwoliło nam uporządkować system parkowania w centrum miasta, nadszedł jednak czas na jego udoskonalenie. Widzimy potrzebę zwiększenia rotacji pojazdów w wyznaczonych miejscach parkingowych i ograniczenia liczby samochodów wjeżdżających do centrum. Zależy nam na kompleksowym uporządkowaniu Śródmieścia Za rok kończy nam się umowa z obecnym operatorem, dlatego już teraz musimy się zastanowić nad przyszłymi rozwiązaniami. Zapraszam mieszkańców do włączenia się w tą dyskusję – powiedział Krzysztof Żuk.

Uwagi i opinie na temat proponowanych przez miasto wariantów można zgłaszać na adres: parkowanie@lublin.eu do 10 czerwca.

Uporządkowanie zasad parkowania w centrum miasta ma doprowadzić do zmian zachowań komunikacyjnych u kierowców i zachęcić ich do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej.

– Przygotowaliśmy dwa warianty zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Pierwszy z nich zakłada niewielką korektę istniejących granic i podniesienie opłat. Drugi to poszerzenie Strefy i wydzielenie dwóch obszarów, strefy centralnej i peryferyjnej o zróżnicowanych opłatach. Stawki obowiązujące w Lublinie są jednymi z najniższych, a proponowane przez nas opłaty są zbliżone do stosowanych przez inne miasta o podobnej wielkości – powiedział Adam Borowy, Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg i Mostów ds. Zarządzania.

W pierwszym wariancie strefa zostałaby rozszerzona o ulice: Wschodnią, Środkową, Gminną, Graniczną i Górną.

W drugim wariancie powiększona Strefa Płatnego Parkowania miałaby granice oparte na: al. Solidarności, ul. Lubomelskiej, ul. Czechowskiej, ul. Leszczyńskiego, al. Długosza, ul. Łopacińskiego, ul. Radziszewskiego, ul. Akademickiej, ul. Raabego, ul. Obrońców Pokoju, ul. Lipowej, al. Piłsudskiego, rzece Bystrzycy, al. Unii Lubelskiej. Opłaty obowiązujące w strefie zewnętrznej pozostałyby identyczne z obecnie obowiązującymi. Natomiast pierwsza godzina parkowania w strefie centralnej byłaby o 1 zł droższa.

żródło: UM Lublin

Komenatrze zostały zablokowane