fbpx

CZAS POETÓW 2015

12 października 2015
Komentarze wyłączone
1 159 Wyświetleń

 TWARZ_3„Czas poetów” prezentuje sylwetki i dorobek twórczy artystów reprezentujących różne pokolenia literackie, kultury, idee, formy twórcze i postawy literackie. Wartości filozoficzne, poznawcze i estetyczne zawarte w twórczości uczestniczących poetów są punktem wyjścia do refleksji nad współczesnym światem, kulturą i literaturą. Projekt służyć będzie promowaniu tolerancji i dialogu międzykulturowego. Zamysłem tegorocznego Festiwalu „Czas poetów” jest zorganizowanie w Lublinie międzynarodowego spotkania i prezentacja poezji uznanych poetów z Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Bułgarii, Izraela i Polski, połączone z aranżacjami wizualnymi, prezentacjami multimedialnymi, artystycznymi, występami towarzyszącymi, wystawami plastycznymi i aranżacją dźwiękową.


O Festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Literacki „Czas poetów” ma na celu spotkanie w jednym czasie i miejscu uznanych poetów, którzy w obecności widzów i słuchaczy zaprezentują swoją twórczość we własnym czytaniu poezji.

Poeci i towarzyszący twórcy, którzy reprezentują różne pokolenia literackie, kultury, idee, formy twórcze, postawy literackie, służą nie tylko promocji twórczości literackiej. Wartości filozoficzne, poznawcze i estetyczne zawarte w twórczości uczestniczących w festiwalu poetów, staną się punktem wyjścia do refleksji nad współczesną kulturą i rolą literatury w naszym świecie.

Na Festiwalu występują także laureaci Wojewódzkiego Konkursu Literackiego, który jest adresowany do wszystkich piszących amatorsko mieszkańców województwa lubelskiego. Podzielony jest na trzy kategorie wiekowe: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Średnia i Dorośli.

W każdej kategorii wiekowej uczestnicy nadsyłają po dwa wiersze lub opowiadanie do trzech stron maszynopisu dotąd niepublikowane i nienagradzane w innych konkursach. W konkursie co roku bierze udział kilkuset uczestników, od początkowych klas szkoły podstawowej aż po osoby w wieku dojrzałym. Udział laureatów tego konkursu w wydarzeniu kulturalnym tej miary, co „Czas Poetów”, stanowi nobilitację dla uzdolnionych amatorów, a dla większości z nich być może jedyną okazją do bezpośredniego zetknięcia nie tylko z poezją poszczególnych autorów, ale również z jej twórcami.

Formuła „Czasu Poetów” polegająca na publicznej prezentacji własnych tekstów daje wyjątkową okazję do wkroczenia w świat wyobraźni i wrażliwości ludzi pióra, którzy na co dzień nieczęsto umożliwiają czytelnikom tak bliski kontakt. Głośne czytanie własnej poezji zobowiązuje autorów, przyzwyczajonych na co dzień do naturalnej intymności procesu twórczego, do otwarcia się na licznie zgromadzoną publiczność, współtworzenia spotkania. Dzięki temu „Czas Poetów” jest rodzajem święta poezji ponad podziałami wynikającymi z różnic językowych, kulturowych i osobistych doświadczeń.

 

5 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LITERACKI – CZAS POETÓW

PROGRAM

 

29.10.2015 (Czwartek)

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

ul. Dolna Panny Marii 3

 

Publiczne Czytanie Wierszy oraz Spotkanie z Waldemarem Michalskim w godz. 12.00 – 14.30.

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Konkursu Literackiego „Kajet” organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Centrum Kultury w Lublinie, czytają publicznie swoje wiersze.

 

30.10.2015 (Piątek)

Muzeum Lubelskie

ul. Zamkowa 9, 20-117 Lublin

 

Wielkie Czytanie Wierszy od godz. 17.00

Galina Ganova (Bułgaria), Dariusz Sośnicki (Polska), Braha Rosenfeld (Izrael), Svitlana Lisowska (Ukraina), Bohdan Zadura (Polska), Adel Karasholi (Syria/Niemcy), Małgorzata Skałbania (Polska), Demian Fanszel (Ukraina/Niemcy), Konrad Wojtyła (Polska), Maciej Melecki (Polska)

Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu Uczniów klasy skrzypiec Iwony Siedlaczek ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego, przy fortepianie Grzegorz Siedlaczek.

 

31.10.2015 (Sobota)

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

ul. Złota 3, 20-112 Lublin

 

Spotkanie poetów z publicznością, godz. 12.00 do 14.00

Galina Ganova (Bułgaria), Dariusz Sośnicki (Polska), Braha Rosenfeld (Izrael), Svitlana Lisowska (Ukraina), Bohdan Zadura (Polska), Adel Karasholi (Syria/Niemcy), Małgorzata Skałbania (Polska), Demian Fanszel (Ukraina/Niemcy), Konrad Wojtyła (Polska), Maciej Melecki (Polska)

 

 

www.schulz.org.pl

 

 

Komenatrze zostały zablokowane