fbpx

Daj żyć książce – podziel się nią

7 marca 2018
932 Wyświetleń

Anna Augustyniak, sekretarz Województwa Lubelskiego zaprasza do udziału w akcji wspierającej czytelnictwo.

Wisława Szymborska mawiała, że czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Książki uczą i bawią. Dostarczają wiedzy i rozrywki. Przenoszą nas w przeszłość i snują wizje przyszłości. Wzruszają i przerażają. Umberto Eco twierdzi, że kto czyta, żyje podwójnie. Każda książka przenosi nas w inną rzeczywistość, odsłania inną tajemnicę. Literatura pozwala nam poznawać świat i doświadczać przeróżnych emocji. Dzięki czytaniu jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy.

Często jednak zdarza się tak, że przeczytana przez nas książka, trafia na półkę, by już nigdy ponownie nie znaleźć się w naszych rękach. Pokryta kurzem, skazana na „nieczytanie” staje się bibelotem, kolejnym elementem wystroju naszego domu. A przecież „każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana”.

Dlatego w Lublinie zainicjowałam akcję wraz z partnerami społecznymi, gospodarczymi i kulturalnymi pod hasłem „Daj żyć książce – podziel się nią”, w ramach której w przestrzeni publicznej powstają punkty służące wymianie książek. Te „mini biblioteki” istniejące między innymi w Galerii Olimp i od niedawna w Centrum Spotkania Kultur to miejsca skierowane do wszystkich miłośników literatury, bez względu na wiek. Jestem przekonana ze każdy znajdzie coś dla siebie a może także podzieli się już przeczytana książka. Chciałabym podkreślić że celem funkcjonowania tych miejsc jest nie tylko bezpłatna wymiana książek, ale również zorganizowanie społeczności aktywnie czytającej. Aby dołączyć do tej grupy należy przynieść książkę do punktu, ostemplować ją, a poprzez to wyrazić zgodę na przekazanie jej do dalszego, bezpłatnego obiegu.

Gorąco zachęcam Państwa do tworzenia punktów wymiany książek na swoich osiedlach, w dzielnicach czy miejscowościach. Wystarczy niewielka przestrzeń, kilka półek i…dobre chęci!

Mogą Państwo w prosty sposób przyczynić się do promocji czytelnictwa, a przede wszystkim stworzyć wspaniałą, przyjazną przestrzeń dla wszystkich, którzy kochają czytać.

Pamiętajmy, dzieląc się przeczytanymi książkami, dajemy im nowe życie!”

Zostaw komentarz