fbpx

Drzewa na księżycu

17 stycznia 2022
824 Wyświetleń

Od piątku, 21 stycznia, będzie można oglądać w Galerii Labirynt 2 wyjątkową instalację rzeźbiarską Aleksandry Liput pt. „Dzisiaj za oknem drzewa wyglądały jak żywe istoty na księżycu”. Wernisaż odbędzie się w piątek o godz. 19.00 w Galerii Labirynt 2 przy ul. Grodzkiej 3. W sobotę zaś będzie można wziąć udział w autorskim oprowadzaniu po wystawie, które rozpocznie się o godz. 14.00.

Wystawa odnosi się do relacji między człowiekiem, naturą i duchowością. Aleksandra Liput pozwala nam odkryć utraconą więź z naturą. Witajcie w rzeczywistości magicznych totemów, zagadkowych talizmanów i prowizorycznych szałasów, które symbolicznie koją i dają schronienie.

Artystka powołuje do życia świat nieantropocentryczny, zrodzony z marzeń, tęsknot i fantazji. Odwołuje się do uniwersalnych archetypów, obecnych w kolektywnej podświadomości: obiekty przez nią tworzone są równie znajome, co tajemnicze, mogą stanowić dzieła jeszcze nieznanych, pradawnych plemion. To fantastyczna utopia, której tak bardzo potrzebujemy w świecie zdominowanym przez technologie i chłodną kalkulację. Tak, jak w pradawnych rytuałach gesty miały moc sprawczą, tak tworzenie sztuki staje się czynnością magiczną: żmudna praca rąk przy wyplataniu płóciennych kołtunów służy rzucaniu zaklęć, aby na powrót zaczarować rzeczywistość i odnaleźć utraconą duchowość.

Aleksandra Liput wykorzystuje w swoich pracach elementy naturalne, jak i ewidentnie sztuczne, szukając balansu między współczesnością i tym, co ponadczasowe. Jej wystawa stanowi zachętę do obserwowania natury i odkrywania drugiego, głębszego sensu zjawisk w naszym otoczeniu.

Tytuł wystawy zaczerpnięty z wiersza: „Drżąca firanka” Allena Ginsberga. (link do wiersza)Aleksandra Liput (1989) – artystka wizualna, zajmująca się ceramiką, miękkimi rzeźbami, obiektami i instalacjami. W swojej twórczości mierzy się z problematyką lęku, dziedziczenia traum, szeroko rozumianą duchowością i magicznymi przedmiotami. Interesuje się koncepcjami związanymi z mitem i utopią. Asystentka i doktorantka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtworzy duet kuratorski DZIDY. Jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Arsenał w Poznaniu, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. Finalistka Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie (2017).

foto Galeria Labirynt w Lublinie

Zostaw komentarz