Chcesz odpocząć od zgiełku codzienności? Potrzebujesz zmian? Dobra wiadomość – nie trzeba uciekać na koniec świata, aby znaleźć swoje miejsce. 8 km od Kraśnika, niecałe 50 km od Lublina. Blisko głównej drogi, ale pozostające na uboczu, położone na Wzniesieniach Urzędowskich, nad rzeką Wyżnicą, pomiędzy stawami rybnymi i zadbanymi posesjami. To gmina Dzierzkowice. 25% jej obszaru stanowią lasy. Dobre miejsce do życia. Znakomite na odpoczynek podczas wakacyjnej wędrówki.
Tereny wokół Kraśnika mają największe w skali roku nasłonecznienie. Dlatego rosnące w Dzierzkowicach porzeczki i maliny mają wyjątkowy smak, a razem z jabłkami są głównym źródłem dochodu mieszkańców. Miejscowi zajmują się również rolnictwem, leśnictwem i hodowlą drobiu na dużą skalę. Centrum gminy to otoczone zielenią plac z fontanną i wzniesiona obok altana z przeznaczeniem piknikowo-rozrywkowym, sklepy, urząd, ośrodek kultury, kilka placów zabaw, szkoła (jedyna na Lubelszczyźnie, gdzie można zdobyć międzynarodowe komputerowe prawo jazdy), przychodnia zdrowia. Czyli wszystko, co składa się na bezpieczne i wygodne życie. Ale Dzierzkowice mają do zaoferowania znacznie więcej.
Turystyka i rekreacja
To znakomite miejsce na trasy rowerowe o różnych dystansach. Stąd do Kazimierza Dolnego jest niecałe 60 km, tyle samo do Sandomierza. Z myślą o indywidualnych gościach i grupach zorganizowanych została uruchomiona baza noclegowa. Do dyspozycji gości jest 30 miejsc w kilku nowocześnie urządzonych apartamentach, na które składają się po trzy sypialnie, kuchnia i łazienka. Goście mogą korzystać także z wygodnej drewnianej altany w pobliżu schroniska młodzieżowego – dobre miejsce na integrację, gry terenowe, zawody sportowe. Wkrótce powstaną tu cztery korty tenisowe. A tymczasem Dzierzkowice oferują trasy, na których znajdują się: zabytkowy młyn wodny, rzeka Wyżnica ze stanowiskami bobrów, jedyne w swoim rodzaju wąwozy lessowe, stawy hodowlane z możliwością wędkowania, a także prywatny skansen z maszynami rolniczymi i znalezionymi w ziemi pamiątkami z okresu I wojny światowej. Z kolei w pobliskiej Ludmiłówce znajduje się aleja z miniaturowymi lipami oraz jedyny na Lubelszczyźnie szlak starych studni. Idealne miejsce np. na wycieczki szkolne, zwłaszcza że w Dzierzkowicach znajdują się również obiekty sportowe, na których można grać w piłkę nożną albo w tenisa ziemnego czy stołowego. Jest też dobra wiadomość dla fanów bluesa – prawdopodobnie od przyszłego roku to w Dzierzkowicach będzie się odbywał organizowany do tej pory w Kraśniku – Blues Meeting Festiwal.
Młodość i energia
W Dzierzkowicach mieszka dużo młodych ludzi, energicznych i kreatywnych. Jednym z nich jest Marcin Gąsiorowski, 40-letni wójt Dzierzkowic, typ nowego rodzaju samorządowca, z określoną wizją przyszłości. – Dzierzkowice to miejsce wyjątkowe, idealne do przeprowadzki z aglomeracji miejskich w poszukiwaniu spokoju, kontaktu z naturą, przyjaznego otoczenia przy jednoczesnej możliwości prowadzenia tu własnej przedsiębiorczości – przekonuje. Jest kontynuatorem działań swojego poprzednika wójta Jana Grzebuły, który w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 doprowadził do zamiany gruntów z miejscową parafią, dzięki czemu pojawiła się możliwość zrealizowania koncepcji zagospodarowania centrum Dzierzkowic. W realizacji są już kolejne projekty, które otrzymały dofinansowanie z UE, w tym wniosek na instalację na ponad sześciuset budynkach prywatnych kolektorów słonecznych do ogrzewania centralnej wody użytkowej, a w ponad pięćdziesięciu domach zostaną zainstalowane kotły na biomasę. Potencjalnym inwestorom, którzy zdecydują się inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy, gmina oferuje wsparcie i opiekę w kwestiach administracyjnych oraz pomoc przy pozyskiwaniu terenów inwestycyjnych oraz środków zewnętrznych. –Dzierzkowice czekają na ludzi z pomysłami i pasją, którzy pragną rozwijać agroturystykę, stworzyć szlak kajakowy, zorganizować ścieżki edukacyjne, założyć stadninę koni czy karczmę z lokalnymi potrawami. Każdy, kto u nas zainwestuje, może liczyć na ulgi podatkowe oraz wsparcie organizacyjne i prawne ze strony Urzędu Gminy – deklaruje Marcin Gąsiorowski.
Urząd Gminy Dzierzkowice
Terpentyna 1, 23-251 Dzierzkowice
Tel. 81 822-10-06, fax 81 822-15-00
e-mail:urzadgminy@dzierzkowice.pl
foto Krzysztof Stanek, Marek Podsiadło