fbpx

Nagroda dla wydawnictwa z Lublina

20 lipca 2017
2 099 Wyświetleń

Wydawnictwo przygotowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zostało nagrodzone w prestiżowym konkursie 50 Books | 50 Covers . „ Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha wydany w 2016 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” został nagrodzony w konkursie 50 Books | 50 Covers, którego celem jest wyłonienie najlepiej zaprojektowanej książki roku. Konkurs organizowany jest od 1923 i uznawany jako jeden z najbardziej prestiżowych w branży projektowania graficznego na świecie. Nagrodzone książki reprezentują najlepsze i najciekawsze trendy w projektowaniu graficznym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Konkursowi towarzyszy wystawa, na której można oglądać nagrodzone publikacje. Organizatorem konkursu jest AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej). Od 2012 partnerem konkursu jest Design Observer.

Książka „Dziennik podróży” jest zapisem procesu powstawania Teatru w Budowie – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2009 roku zapoczątkowało trwającą siedem lat wyprawę przez czas opracowywania nowej koncepcji i przebudowy „współczesnych ruin” – teatru operowego, którego projektowanie i budowa rozpoczęły się w 1972 roku, a zakończyły w roku 2016.

Projekt graficzny i skład przygotowali Idalia Smyczyńska, Paweł Szarzyński, Robert Zając. W werdykcie jury można przeczytać: „Przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą”.

To nie pierwsza nagroda – w 2016 roku projekt książki otrzymał nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej) organizacja skupiająca profesjonalistów -twórców grafiki użytkowej. W celach statutowych podkreśla istotną rolę wzornictwa, nie tylko jako rzemiosła ale także siły, która podnosi poziom kultury wizualnej w społeczeństwie. AIGA wyznacza powszechne normy i standardy dotyczące wartości sztuki graficznej, promuje dobre praktyki projektowe wśród projektantów, wspiera działania edukacyjne w zakresie sztuk projektowych, jest także silną instytucją doradczą i opiniodawczą.

 

Liczba komentarzy: 1

Zostaw komentarz