fbpx

Endodoncja (leczenie kanałowe) – Ostatni ratunek dla Twojego zęba…

12 kwietnia 2017
Komentarze wyłączone
3 116 Wyświetleń

20170330-0932-JB-7-untitledEndodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów. Celem leczenia endodontycznego jest przede wszystkim usunięcie chorej, zakażonej tkanki zębowej – miazgi. Powstałej przez proces próchnicowy. Zabieg ten jest konieczny aby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej po całym organizmie. Dzięki nowoczesnej mikrotechnologii, którą dysponujemy w naszych klinikach CSK Aldent S.C. możemy z dużą dokładnością i precyzją prawidłowo wyleczyć zainfekowany ząb. Nowoczesne leczenie kanałowe jest specjalnością naszych placówek.  O szczegółach w rozmowie z dr n. med. Małgorzatą Majewską – Paradowską, członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS), Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE), Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej i lekarzem dentystą Bartłomiejem Gniedziejko.

Jaki sprzęt jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu w leczeniu endodontycznym?

Małgorzata Majewska – Paradowska: Współczesna endodoncja jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii. Wymaga najnowocześniejszego sprzętu oraz wielu specjalistycznych szkoleń. W naszych palcówkach ( klinikach) do perfekcyjnego przeprowadzenia leczenia kanałowego używamy :

-cyfrowego obrazowania RTG, dzięki któremu można śledzić przebieg leczenia

-komputerowego znieczulenia miejscowego co sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i

komfortowy dla pacjenta

– koferdamu służącego do izolacji pola zabiegowego przed dostępem śliny

– mikroskopu operacyjnego, który  pozwala na dużą dokładność pracy, dając zwielokrotniony obraz

pola zabiegowego

-endometru – urządzenia służącego do określania długości kanałów korzeniowych w danym zębie

– końcówki do płukania pod ciśnieniem kanałów Rins Endo

– nowoczesnego systemu Symbron Endo i Beefill do wypełnienia na ciepło kanałów korzeniowych zapewniając perfekcyjną szczelność

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Małgorzata Majewska – Paradowska: W klinikach CSK Aldent przed rozpoczęciem leczenia kanałowego wykonujemy niezbędne badanie rentgenowskie, które umożliwia ocenę warunków anatomicznych korzeni, jak również obecność zmian okołowierzchołkowych. Warunkiem sukcesu jest zachowanie sterylności w trakcie opracowania kanałów. Niezbędnym jest użycie koferdamu izolującego ząb od środowiska jamy ustnej oraz dokładne płukanie środkami chemicznymi systemów kanałów korzeniowych końcówką Rins Endo, aby usunąć zainfekowaną bakteriami miazgę. Precyzję opracowania kanałów wspomaga jest endometr. Jest to urządzenie pozwalające naszym lekarzom ustalić prawidłową długość kanałów. Jednym z najistotniejszych elementów leczenia kanałowego jest szczelne wypełnienie kanałów. Używamy do tego systemu Symbrom Endo podgrzewającego termoplastyczną gutaperkę, równocześnie wypełniającą kanał główny i kanały boczne.

W naszych klinikach CSK Aldent wszystkie zabiegi z zakresu endodoncji wykonujemy przy użyciu mikroskopu operacyjnego.

Co daje nam praca w powiększeniu?

Bartłomiej Gniedziejko: Rozwój endododoncji umożliwił uzyskanie trwałych i przewidywalnych wyników leczenia. Zastosowanie mikroskopu zabiegowego pozwala leczyć z precyzją dotąd niedostępną. Małe rozmiary kanałów i ich niekiedy zawiły przebieg oraz utrudniony dostęp wymagają wielokrotnego powiększenia mikroskopowego gwarantując najwyższą jakość opracowania kanałów. Zastosowanie mikroskopu pomaga w odnajdywaniu wszystkich kanałów, w usuwaniu złamanych narzędzi, jak i w przypadku powtórnego leczenia kanałowego.  W CSK Aldent przeprowadzamy każde wysokospecjalistyczne leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu zgodnie z najwyższymi standardami. Nawet bardzo zniszczone zęby prawidłowo wyleczone kanałowo mogą po odpowiedniej odbudowie służyć pacjentowi jeszcze wiele lat.

Jak ważna jest odbudowa zęba po leczeniu kanałowym?

Bartłomiej Gniedziejko: Po leczeniu kanałowym ząb nie jest już trak wytrzymały i staję się bardziej podatny na złamania.  Wynika to stad, że  w trakcie leczenia usuwane są zakażone tkanki zarówno miękkie jak i twarde, co sprawia, że ściany komory korzeni i korzeni są cieńsze i bardziej kruche. Odbudowa zęba z zastosowaniem wkładów włókna szklanego pozwala na równomierne rozłożenie nacisku w czasie żucia i zwiększenia wytrzymałości zęba leczonego kanałowo. W CSK Aldent wykonujemy wzmacniane perfekcyjne odbudowy materiałami kompozytowymi z użyciem wkładów z włókna szklanego oraz przy dużych zniszczeniach zęba koron protetycznych ceramicznych na metalu lub pełnoceramicznych.

aldent_3

 

 

Komenatrze zostały zablokowane