fbpx

Ex Thesauro Universitatis w Rzeszowie

14 maja 2014
Comments off
796 Views

10262234_620095761407114_1732363959657173282_n14 maja o godz. 18.00 Instytut Historii Sztuki KUL oraz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zapraszają na otwarcie wystawy Ex Thesauro Universitatis. Zbiory sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Kolekcję będzie można oglądać do 31 sierpnia w barokowych wnętrzach dawnego klasztoru oo. pijarów, obecnie gmachu głównym rzeszowskiego Muzeum przy ul. 3 Maja 19.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najcenniejsze dzieła sztuki, które na co dzień wykorzystywane są w procesie kształcenia studentów historii sztuki KUL i nie są udostępniane szerokiej publiczności. Do tej pory prezentowane były jedynie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Muzeum Okręgowym w Lesznie, gdzie spotykały się z dużym zainteresowaniem. Każdy z dotychczasowych pokazów był nieco inny, ze względu na profil poszczególnych muzeów. W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zaprezentowanych zostanie przeszło 350 obiektów z zakresu malarstwa dawnego, barokowej rzeźby sakralnej oraz rzemiosła artystycznego. Na wystawie można będzie zobaczyć przede wszystkim obrazy i rysunki wybitnych artystów polskich od Piotra Michałowskiego i Jana Matejki, przez Józefa Chełmońskiego, Antoniego Piotrowskiego, Jacka i Rafała Malczewskich, Michała Gorstkina Wywiórskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Pankiewicza aż po Antoniego Michalaka i Jerzego Nowosielskiego.

W dziedzinie malarstwa obcego na szczególną uwagę zasługiwać będą obrazy: Ecce Homo (Oto Człowiek), będące dziełem niderlandzkiego naśladowcy Juana de Flandes z około 1574 r., Sacra Conversazione (Święta rozmowa), wiązana z czynnym w Wenecji w 1. poł. XVI w. warsztatem Francesca Rizzo da Santacroce oraz Polowanie Hendrika Verschuringa z 1646 r., zaliczane do najlepszych obrazów tego znakomitego holenderskiego malarza.

W przestrzeni barokowego refektarza wyeksponowane zostaną XVIII-wieczne barokowe rzeźby ołtarzowe, natomiast w sąsiedniej sali znakomite przykłady porcelany z czołowych manufaktur europejskich, zwłaszcza miśnieńskiej, wiedeńskiej i berlińskiej, a także przedmioty ze szkła i z metali.

Wystawa Ex Thesauro Universitatis będzie wiodącym wydarzeniem IX edycji Europejskiej Nocy Muzeów w Rzeszowie.

Lidia Jaskuła

 

Comments are closed.