fbpx

Festiwal filmowy w Zamościu

12 sierpnia 2015
Komentarze wyłączone
655 Wyświetleń

Zamosć - spotkania z historią 2Już po raz trzeci w Zamościu odbywa się Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”, który wyrasta na jedno z najbardziej wyrazistych wydarzeń związanych z filmem dokumentalnym i reportażem telewizyjnym w Polsce. Przez cztery dni będą miały miejsce pokazy plenerowe, pokazy kinowe, konkurs filmów dokumentalnych i reportaży, spotkania z ich twórcami, warsztaty edukacyjne a także szereg imprez o charakterze kulturalnym, w tym projekcje na Rynku Wielkim oraz otwarcie wystawy upamiętniającej pomordowanych w obozie zagłady w Bełżcu. Nie zabraknie też muzyki – karaoke z piosenkami historycznymi oraz występ zespołu BRATHANKI podczas finałowego wieczoru w sobotę 15 sierpnia.

Do konkursu filmowego zostało zgłoszonych ponad 200 produkcji o bardzo zróżnicowanej tematyce. Nominacje do nagród pieniężnych, statuetki „Zamość Perła Renesansu” a także nagrody publiczności otrzymało 49 dokumentów i reportaży. Wśród nich znalazły się produkcje zrealizowane przez dokumentalistów lubelskich: Adama Sikorskiego („Jeśli o nich zapomnimy…”). Grażyny Czermińskiej („Poświęcając życie prawdzie”), Artura Kalickiego (Historia pisana jednym śladem”), Grzegorza Linkowskiego („Bo jestem stąd…”) i Grażyny Stankiewicz („Widzący z Lublina”). Podczas uroczystej gali, która będzie miała miejsce na Rynku Wielkim w sobotę 15 sierpnia zostanie również wręczone Grand Prix  za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej. W ubiegłym roku nagrodę tę odebrali Krzysztof Zanussi i Krzesimir Dębski.

Festiwal otworzy projekcja filmu “Tragedia Górnośląska 1945”, zrealizowanego przez Muzeum Historii Polski, a który opowiada o mało znanym dramacie 30 tysięcy Ślązaków, którzy w 1945 r. wywiezieni zostali na roboty przymusowe w głąb ZSRR. Organizatorami i gospodarzami festiwalu „Spotkania z Historia” są ogólnopolski kanał tematyczny TVP Historia oraz Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. W jury zasiadają  prof. Tadeusz Kowalski, prof. Stefan Pastuszka oraz prof. Zbigniew Zaporowski. Gośćmi specjalnymi tegorocznego festiwalu są Jerzy Hoffman, Bogusław Wołoszańki, Adam Sikorski i Stanisław Sławomir Nicieja.

-Osoby wybierające się na festiwal powinny odwiedzić również odrestaurowane fragmenty dawnej Twierdzy Zamość, wśród których  rekonstruktorzy z Zamojskiego Bractwa Rycerskiego przez trzy dni inscenizować będą zdobywanie murów obronnych i fragmenty największych bitew stoczonych przez polskie oddziały dowodzone przez hetmana Jana Zamoyskiego. Oglądać będzie można dawny obóz wojskowy, wyposażenie i uzbrojenie rycerzy oraz spróbować potraw z rycerskiej kuchni. Inscenizacje znakomicie wpasują się w charakter urbanistyczno architektoniczny Zamościa i samej Twierdzy Zamojskiej, która powstała na przełomie XVI i XVII w.

Ciekawostkowo i pełni dumy dodamy, że w konkursie bierze udział dokument pt.  “Widzący z Lublina”, zrealizowany przez naczelną Lajfa, Grażynę Stankiewicz.

Więcej informacji na www.zamoscfilmfestival.pl

Komenatrze zostały zablokowane