fbpx

Finalizacja remontu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

1 sierpnia 2019
717 Wyświetleń

Coraz bliżej do zakończenia wielkiego remontu w pięciu zabytkowych budynkach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. 

Jest on prowadzony w Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów, Dworze z Gościeradowa, Spichlerzu Ulanowskiego i Domu Wójtowskim z Modliborzyc. W budynkach zakończyły się prace związane m.in. z wymianą instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz konserwatorskie i zabezpieczające stolarkę okienną oraz drzwiową. Dachy obiektów drewnianych, a także Kamienicy Celejowskiej pokrywa nowy gont. Zostały odświeżone również fasady.

W Domu Kuncewiczów trwa konserwacja oryginalnej stolarki drzwiowej. Nowego blasku (po gruntownym cyklinowaniu) nabiera także oryginalna, drewniana podłoga, wykonana ze słynnego wiślanego dębu.

W dawnym warzywniku Kuncewiczów został zainstalowany system fotowoltaiczny, gruntownemu remontowi został poddany również dawny garaż – obecnie budynek gospodarczy. W patio pojawiła się również… studnia, utrwalona jedynie na starych fotografiach.

W Kamienicy Celejowskiej ku zakończeniu zbliżają się prace przy konserwacji fasady budynku. Zmiany są już widoczne gołym okiem, bo uprzątnięto znaczną część siatek zabezpieczających. We wnętrzach trwają prace wykończeniowe m.in. tynkowanie ścian.

Na posesji Dworu z Gościeradowa już został wykonany mur oporowy, zabezpieczający skarpę. W otoczeniu Domu Wójtowskiego z Modliborzyc – podobnie jak przy innych obiektach – trwają prace niwelacyjne i porządkowe.

Przez ponad rok efekty remontu były widoczne głównie we wnętrzach. Od kilku tygodni skalę i zakres prac widać z zewnątrz. To cieszy i napawa dumą – nasze obiekty, z odnowionymi elewacjami wspaniale wkomponowują się w krajobraz Kazimierza – mówi Danuta Olesiuk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Prace remontowe i konserwatorskie obejmują również Spichlerz Ulanowskiego. O ile w pozostałych obiektach dobiegają one końca, o tyle ze względu na ekspertyzy konserwatorskie, w pochodzącym z XVII wieku spichlerzu trwa demontaż dachu. To konieczne z uwagi na dokładne określenie stanu unikatowej, w skali historii architektury europejskiej, storczykowej więźby dachowej. Na tej podstawie będzie możliwy wybór optymalnego zabezpieczenia konstrukcji. W spichlerzu wymieniono już podłogi, konstrukcje schodów i odnowiono ściany.

W skład Muzeum Nadwiślańskiego wchodzi łącznie sześć oddziałów, usytuowanych w ośmiu miejscach. W tych nieremontowanych – Gmachu Głównym przy Rynek 19, na Zamku w Janowcu, a także na terenie Grodziska Żmijowiska prowadzona jest bieżąca działalność wystawiennicza i edukacyjna. Zbiory z Kamienicy Celejowskiej można oglądać w Pałacu Czartoryskich w Puławach.

Projekt „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Zostaw komentarz