fbpx

Ford Kuga po liftingu

19 kwietnia 2017
Komentarze wyłączone
2 848 Wyświetleń

Ford 222Niesłabnący wciąż popyt na samochody typu SUV zmobilizował FORDA do stworzenia odmłodzonej KUGI. To już druga generacja tego modelu, dostępnego na rynku od 2012 roku.

KUGA uległa znacznemu przeobrażeniu, nadwozie auta jest nowoczesne i eleganckie. Już na pierwszy rzut oka widać wpływ amerykańskich tendencji stylistycznych. Z przodu uwagę zwraca duży grill, wyglądem nawiązujący do grilla w znacznie większym Fordzie Rangerze. Dobrze współgrają z nim przednie lampy. Tył też odbiega od dotychczasowej poprawnej stylistyki, jest bardziej wyrazisty, dodatkowo jego charakter podkreślają dwa wydechy. Wszystko to sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z dużo większą jednostką niż w rzeczywistości. Po zajęciu miejsca za kierownicą i odpowiednim ustawieniu foteli czujemy się dość komfortowo. Materiały, których użyto do wykończenia wnętrza, są przyjazne i dobre gatunkowo. Mnogość kratek wentylacyjnych, niespotykana w innych modelach i markach samochodów, świetnie sprawdza się przy dwustrefowej klimatyzacji. Daje się to wyraźnie odczuć, pomimo sporego wnętrza KUGI.

Czytelna deska rozdzielcza, wielofunkcyjna kierownica oraz duży, 8-calowy wyświetlacz pozwalają na sprawną obsługę wszelkich dostępnych funkcji. Dodatkowo producent wyposażył auto w nowy system Sync 3. Dzięki niemu możemy obsługiwać telefon, nawigację, systemy audio nie tylko za pomocą dotykowego ekranu monitora czy sterowników na kierownicy, ale także za pomocą głosu (co najważniejsze, w języku polskim) – to bardzo przydatne rozwiązanie. Nam szczególnie podobało się, że po wydaniu komendy „muszę zatankować” na mapie nawigacji pojawiają się najbliższe stacje paliw. Podobnie dzieje się w przypadku zapalenia kontrolki braku paliwa.

Jeżeli chodzi o czynne wspomaganie kierowcy w czasie jazdy, KUGA też jest pomocna. Przykładowo, auto wyposażone jest w system Active City Stop, który zareaguje w przypadku nagłego zahamowania poprzedzającego nas pojazdu. Bez wątpienia jest to funkcja bardzo przydatna podczas jazdy w mieście. Działa do prędkości 50 km/h.

KUGA posiada również system aktywnego parkowania, który pozwala na równoległe i prostopadłe samodzielne parkowanie KUGI (oczywiście przy asyście kierowcy, który musi stosować się do komend wyświetlanych na monitorze). Ten sam system wspomoże nas przy opuszczaniu miejsca parkingowego. Są to przydatne funkcje, ponieważ martwa strefa w pozycji pionowej w przypadku SUV-a jest znacznie większa niż w niższych samochodach osobowych. Z kolei jeżeli chodzi o jednostki napędowe, Ford dla nabywców KUGI przewiduje do wyboru trzy jednostki benzynowe EcoBoost o pojemności 1,5 l i mocy od 120 do 182 KM oraz trzy jednostki wysokoprężne o pojemności 1,5 l i 2,0 TDCi i mocy od 20 do 180 KM. KUGA, którą mieliśmy przyjemność testować, wyposażona była w dwulitrowy TDCi o mocy 150 KM i zadowalała się 6,8 litrami paliwa na 100 km. Przy czym musimy zaznaczyć, że większość jazdy odbywaliśmy w mieście.

Podsumowując krótką przygodę z KUGĄ, możemy pokusić się o stwierdzenie, że jest to dynamiczny SUV, z ładnie zaprojektowaną sylwetką i dobrym wyposażeniem. Obserwując zainteresowanie, jakie wzbudzał wśród innych użytkowników drogi, bez wątpienia będzie to poważny gracz na rosnącym rynku SUV-ów.

Tekst Piotr Nowacki, foto Marek Podsiadło

 

Komenatrze zostały zablokowane