fbpx

Formacja kontynuacji trendu – chorągiewka, formacja flagi, klin zniżkujący

30 stycznia 2023
693 Wyświetleń

Każdy inwestor staje przed dylematem, jak inwestować i w co inwestować. Już na samym początku należy zdawać sobie sprawę, że nie ma czegoś takiego jak pewna inwestycja, która zawsze przynosi zyski. Znajomość formacji ma również duże znaczenie. Dziś przedstawimy Wam jedną z nich, a więc formację kontynuacji trendu.

Chorągiewka – jedna z występujących formacji kontynuacji trendu 

Jedną z występujących formacji kontynuacji trendu jest chorągiewka. Czas jej kształtowania wynosi najczęściej ok. 3 tygodni. Tutaj należy szczególną uwagę zwrócić na wolumen, który w przypadku tej formacji bardzo wyraźnie maleje. Jednocześnie ruch cen po wybiciu także jest dość duży. Powszechnie uważa się, że chorągiewka jest stosunkowo pewną formacją, choć w przypadku inwestycji zasadniczo takie pojęcie nie istnieje. Kształtuje się ona w okresie kilku tygodni i najczęściej występuje po bardzo szybkim ruchu cen. Jest ona zapowiedzią kontynuacji ruchu w danym kierunku. Aby ją wyznaczyć, potrzebne są 4 punkty zwrotne. Jednocześnie zasięg ruchu musi być co najmniej równy wielkości ruchu dojścia do niej. Ale trzeba jeszcze pamiętać, aby mierzyć go od punktu charakterystycznego, którym może być np. wybicie z poprzedniej formacji. Prawdopodobieństwo ruchu w stronę określonego zasięgu wynosi ok. 90%. Oceniając wiarygodność tej chorągiewki trzeba pamiętać, iż formacja powinna występować po pionowym  bądź prawie pionowym ruchu cen. Do tego też wspomniany wolumen musi maleć. Wybicie nie może następować w czasie krótszym niż 4 tygodnie, biorąc pod uwagę czas powstania formacji. 

Formacja kontynuacji trendu typu flaga – co warto wiedzieć? 

Uważa się, że formacja flagi jest przydatna w podjęciu decyzji o zakupie bądź sprzedaży akcji. Czas kształtowania się również w tym przypadku wynosi ok. 3 tygodni. Jeżeli chodzi o wolumen, to wyraźnie on maleje. Flaga zapowiada, że trend w danym kierunku będzie kontynuowany. Jednocześnie w tym przypadku zasięg ruchu po wybiciu z formacji powinien być równy wielkości ruchu dojścia do niej. Oczywiście i w tym przypadku musi być mierzony od jakiegoś charakterystycznego punktu. Jak już wspominaliśmy każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Jeśli chcesz spróbować swoich sił, to inwestuj z Saxo, gdyż to platforma banku z duńskim kapitałem, która sprawdzi się także dla początkujących. Wracając do formacji flaga trzeba jeszcze wiedzieć, że podczas wybicia w górę wolumen obrotów powinien dosyć intensywnie wzrastać. 

Klin zniżkujący – czym jest? 

Na uwagę zasługuje też klin zniżkujący, który relatywnie długo się kształtuje i ten okres może wynosić od 1 do 3 miesięcy. Najczęściej sprawdza się, jeżeli chce się podjąć decyzję o kupnie akcji. W jego przypadku wolumen jest malejący. Klin zniżkujący to formacja, która zapowiada wzrost cen. Najczęściej dochodzi do kształtowania jej podczas korekty trendu wzrostowego. Jednocześnie jego wyznaczenie nie jest już takie łatwe. Można to zrobić dopiero po zauważeniu czterech punktów zwrotnych. Wyznaczają one dwie malejące proste, a więc górną i dolną krawędź klina. Jednocześnie jego wybicie powinno nastąpić nie wcześniej niż na 30% przed końcem. Trzeba jeszcze zdawać sobie sprawę, że po wybiciu może nastąpić korekta. Dopiero po jej nałożeniu będzie miał miejsce wzrost uważany za właściwy. Także jego długość jest uzależniona od wysokości klina.              

Zostaw komentarz