fbpx

Fundacja Sztukmistrze zaprasza na Cyrkulacje: Europejscy artyści cyrkowi walczą o głosy jury i lubelskiej publiczności

8 października 2020
591 Views

Ze względu na ograniczenia związane z obowiązującą od soboty żółtą strefą oraz z uwagi na to, że sprzedaż biletów została już zamknięta organizatorzy zapewniają transmisję online dla wszystkich zainteresowanych. Szczegóły dostępne są na stronie https://live.cyrkulacje.eu/ 

Wszyscy posiadacze biletów na sobotnie i niedzielne pokazy będą mogli bez przeszkód zobaczyć spektakle w Centrum Spotkania Kultur.

W Konkursie Etiud Cyrkulacji, wydarzeniu niezwykle prestiżowym dla środowiska nowego cyrku w Europie, biorą udział artyści, którzy na co dzień zajmują się nowym cyrkiem w Polsce, Finlandii, Ukrainie, Litwie i w Węgrzech.

W tegorocznym finale Konkursu Etiud CYRKULACJE zobaczymy 13 etiud w wykonaniu artystów i artystek pochodzących z lub działających na terenie Polski, Finlandii, Ukrainy, Litwy i Węgier. Będziemy mieli okazję oglądać żonglerkę, akrobatykę grupową, akrobatykę powietrzną, klaunadę i hula hop. Niektórzy z nich zaczęli ćwiczyć jeszcze jako dzieci, np. Kamila Garncarska, która ćwiczy od 5 roku życia, ma za sobą 12 lat gimnastyki artystycznej i 10 lat baletu. Z kolei Sini z Finlandii zaczynała w cyrku w wieku 7 lat.

Różne są też ich motywacje. Dominika Krzymowska pochodzi z cyrkowej rodziny i sama mówi, że najwięcej zawdzięcza „starym cyrkowcom”. Sergey Koblikov, którego zobaczymy w popisie klaunady, jako dziecko był przekonany, że zostanie chirurgiem. Z kolei Katarzyna Timingeriu po prostu zakochała się w cyrkowcu nim sama pierwsza zaczęła tworzyć przedstawienia.

Większość z nich ma za sobą szkoły cyrkowe, uczą się od cyrkowych mistrzów z całego świata. Nie boją się też szukać inspiracji na YouTube. W nowym cyrku cenią sobie wolność, ale również, jak duet Rollmeknot z Węgier, których występ nie jest linearną opowieścią jak sztuka Szekspira, nie ma oczywistej narracji czy fabuły. A co cyrkowcy robią w wolnym czasie? Jedni szyją stroje, inni szydełkują, jeszcze inni czytają książki i starają się odciąć od treningów.

Pula nagród za pierwsze trzy miejsca w Konkursie Etiud Cyrkulacji to 10 000 zł. Są też przewidziane nagrody specjalne: Nagroda Publiczności, Nagroda Mediów, Nagroda „Najlepszy Trick”, Nagroda Specjalna Polskich ePłatności, Nagroda Specjalna Centrum Spotkania Kultur, Nagroda Specjalna MOSiR.

Przed konkursem, który rozegra się w Centrum Spotkania Kultur, czeka nas jeszcze w najbliższy czwartek pokaz mistrzowski w Teatrze Starym, czyli „Tangram” w wykonaniu Stefana Sing i Cristiany Casadio. Opis spektaklu intryguje: „Ona traktuje go ozięble. On ją odpycha. A jednak oboje woleliby raczej spotkać się w namiętnym uścisku. Miłość jest jednocześnie niebem i piekłem.” Złożony, zmysłowy i zuchwale innowacyjny, „Tangram” przesuwa granice tańca, nowego cyrku i teatru fizycznego. Stworzony i wykonany przez uznaną tancerkę baletową Cristianę Casadio i światowej klasy artystę cyrkowego, Stefana Singa, spektakl ujmująco opisuje międzyludzkie relacje.

Artystów w Konkursie Etiud lubelska publiczność będzie mogła zobaczyć trzykrotnie. W piątek, 9 października, o godz. 19:00 odbędzie się spektakl premierowy z głosowaniem publiczności, w sobotę o godz. 18:00 swoje głosy odda już nie tylko publiczność, ale także jury, a w niedzielę odbędzie się spektakl z werdyktem jury i wręczeniem nagród. Wydarzenie tłumaczone jest na Polski Język Migowy.

CYRKULACJE 2020, czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt, a zachwyt wzbudzą kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form.

Organizatorzy: Fundacja Sztukmistrze, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura – Interwencje 2020”

Autorzy fotografii w galerii: Katarzyna Milewska, Piotr Mieczkowski, Ellen Schmauss

Leave A Comment