Od wtorku 2 lutego przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie można obejrzeć trzy wystawy. Wracają także rodzinne warsztaty edukacyjne.
Do 14 lutego wstęp jest wolny. Wystawy będą czynne godzinach 16:00–22:00. W budynku należy zachowywać dystans od innych osób, dezynfekować dłonie oraz zakrywać usta i nos.
“Ménage á Deux” Maurycego Gomulickiego i Karola Radziszewskiego to pierwsza wspólna wystawa dwóch twórców, których zainteresowania artystyczne są skrajnie odmienne, lecz w tej skrajności wydają się być bardzo bliskie. Maurycy Gomulicki jest hedonistą i propagatorem Kultury Rozkoszy, dla którego popkultura jest stałym źródłem inspiracji. Karol Radziszewski to twórca queerowy działający na rzecz środowiska LGBT+, który wykorzystuje kody kultury popularnej. Wystawa prezentuje punkty widzenia artystów – mężczyzn o różnych orientacjach seksualnych, pokazując, że takie spotkanie jest możliwe.
“Fasada” Moniki Sosnowskiej waży 1,24 tony i ma wysokość 7,28 metra. Jest repliką kurtynowej fasady modernistycznego budynku z lat 60. którą artystka poddała trwającym 3 miesiące brutalnym operacjom; skręcaniu, zgniataniu, naciąganiu. W tym dokładnie zaplanowanym procesie przemocy wobec stalowej konstrukcji brali udział inżynierowie i robotnicy, używane były maszyny budowlane służące zazwyczaj do konstruowania, nie destruowania. W wyniku tych konsekwentnych, niszczycielskich działań regularny geometryczny prostokąt o wymiarach 8×10 m z prostymi, rytmicznymi podziałami, przeistoczył się w organiczną formę o dramatycznie skręconym kształcie, nieużyteczną, pozbawioną pierwotnej funkcji. Zwisając spod sufitu, przypomina ogromną koronkę, którą obdarzony potężną siłą gigant skręcił jednym ruchem pod wpływem nagłego kaprysu.
“NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA” to wystawa, która powstała z potrzeby zareagowania na działania polskiego rządu. Jest wyrazem solidarności z osobami protestującymi przeciwko orzeczeniu w sprawie aborcji wydanym 22 października 2020 roku przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Wystawa cały czas się powiększa: do siedziby galerii można przynosić swoje transparenty, wlepki, kartony, a także przesyłać zdjęcia i filmy z demonstracji.
Więcej informacji o wystawach znajduje się na stronie https://labirynt.com/
Źródło: Galeria Labirynt w Lublinie