fbpx

Galeria Wirydarz w letnio-jesiennej odsłonie

20 sierpnia 2016
Komentarze wyłączone
1 060 Wyświetleń

DSC_9243Galeria Sztuki Wirydarz w Lublinie to jedna z niewielu tak profesjonalnie działających sprzedażowych galerii sztuki w Polsce o renomie europejskiej. W ciągu 17 lat funkcjonowania swoje dzieła wystawiał tu crème de la crème polskiej sztuki współczesnej. Tego lata w Galerii Sztuki Wirydarz jak zwykle dużo się dzieje i jak mówi założyciel oraz kustosz galerii Piotr Zieliński, na odpoczynek przyjdzie czas dopiero w przyszłym roku. W tym momencie Lublin tętni życiem – wakacyjne festiwale i różnego rodzaju imprezy kulturalne sprzyjają działalności Galerii Wirydarz, która szykuje dla swoich odbiorców szereg wystaw i wydarzeń.

Wraz z Uzdrowiskiem Nałęczów S.A. Galeria Sztuki Wirydarz przygotowuje już po raz dwunasty ogólnopolski plener malarski, czyli Nałęczowską Sierpniówkę 2016. To wydarzenie niezmiennie od 11 lat odbywa się w tym samym miejscu i z tych samych pobudek – Nałęczowska Sierpniówka nie jest tradycyjnym plenerem – nie chodzi o malowanie na świeżym powietrzu, my chcemy otworzyć świat malarski dla szerszej publiczności – pragniemy spotykać się, rozmawiać i wymieniać myśli, a to urokliwe miejsce, jakim jest Nałęczów, nadaje się do tego wprost idealnie.. W tym roku plener malarski potrwa od 14 do 21 sierpnia i będzie gościł wielkie nazwiska świata sztuki. A już 19 sierpnia o godz. 18 w Termach Pałacowych odbędzie się wernisaż wystawy, na który wszystkich serdecznie zapraszamy – mówi lubelski marszand sztuki.

1Kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Wirydarz tym razem wespół z Płocką Galerią Sztuki jest wystawa odkrytego przez Piotra Zielińskiego i bardzo dobrze znanego już lubelskiej publiczności Rafała Ereta. Wystawę pt. „Ścieżka – Malarstwo z lat 2001–2016” będziemy mogli oglądać właśnie w Płockiej Galerii Sztuki od 2 września do 2 października. Będzie to przekrojowa i największa do tej pory wystawa twórczości tego malarza, która jest uwieńczeniem piętnastoletniej pracy artysty.

A już we wrześniu w Galerii Sztuki Wirydarz zobaczymy pierwszą w Lublinie wystawę Jana Bonawentury Ostrowskiego. To ważna ekspozycja, bo otwierająca sezon wystawienniczy 2016/2017. Wystawa potrwa od 16 września do 24 października i będziemy mogli na niej podziwiać 25 najnowszych prac tego wybitnego twórcy.

To są najbliższe plany galerii, a co później? Najpierw w dniach 26 września – 5 października w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbędzie się Ogólnopolski Plener Malarski, gdzie we współpracy z Willą Agnieszka Galeria Sztuki Wirydarz zaprosi dwunastu wybitnych artystów współczesnych, którzy spotkają się już po raz dziewiąty na plenerze kazimierskim. Z kolei w pierwszej połowie października odbędzie się aukcja charytatywna dzieł sztuki w podlubelskim Dworze Anna, którą poprowadzi Piotr Zieliński. I kolejne niespodzianki – już 28 października w Galerii Wirydarz będziemy mogli podziwiać wystawę obrazów Andrzeja Fogtta, ucznia Magdaleny Abakanowicz. A ostatnią, zamykającą 2016 rok i otwierającą działalność galerii w nowym roku będzie wystawa prac Andrzeja Borowskiego, która będzie prezentowana w klimatycznym wnętrzu Wirydarza od 9 grudnia 2016 roku do końca stycznia 2017 roku.

Komenatrze zostały zablokowane