fbpx

Gdzie jest Mowgli?

2 lutego 2018
1 473 Wyświetleń

„Księga Dżungli” szczególnie kojarzy się z chłopcem wychowanym wśród zwierząt, roślinnością charakterystyczną dla klimatu równikowego oraz wesołymi filmowymi obrazkami. Opowieść napisana 120 lat temu znana jest nam głównie z disneyowskich aranżacji. Ale „Księga Dżungli” to nie tylko to – i właśnie tą głębszą wersję opowieści chce pokazać nam lubelski Teatr im. Andersena. Tłumaczenie, adaptację i reżyserię jednej z najbardziej znanych opowieści noblisty Rudyarda Kiplinga objął Jakub Roszkowski, doceniany m.in. za nietypową interpretację „Wesela” w Andersenie.

Reżyser lubelskiego widowiska mówi „Księgę dżungli” długo pamiętałem tylko dzięki jakimś kliszowym wspomnieniom z dzieciństwa. Chłopiec z dżungli, tygrys, pantera, niedźwiedź… do tego kilka migawek z kreskówki Disneya. W pewnym momencie poczułem, że chciałbym zaadaptować ten tekst do teatru. Do końca nawet nie wiedziałem czemu. Czytałem go. Zacząłem go lubić. Potem trochę się na niego obrażałem. Znowu coś mnie w nim pociągało. Plątanina myśli, pomysłów…
I wciąż powracający obraz dwóch światów: ludzkiego i zwierzęcego. Tak różnych, a jednocześnie tak podobnych. Krzywe lustro.
I w tym Mowgli. Człowiek wśród zwierząt i zwierzę wśród ludzi. Uchodźca.

Mowgli, główny bohater, na co dzień zżyty ze zwierzętami, próbuje wrócić do świata ludzi. Po drodze napotyka różne przeszkody i odkrywa w sobie coraz to więcej nowych wątpliwości. „Księga Dżungli” jest nie tylko wesołą bajką, ale przede wszystkim wielowarstwową historią o poszukiwaniu tożsamości oraz próbie zrozumienia i oswojenia tego, co inne.

Na scenie zobaczymy cały zespół aktorski Teatru Andersena. Za scenografię odpowiada Maciej Chojnacki. Nad ruchem scenicznym i chórami pracowała Elżbieta Rojek.

Premiera już 10 lutego o godzinie 17.00 w Sali Andersena, na drugim piętrze Centrum Spotkania Kultur (Plac Teatralny 1).

 

foto: Przemysław Bator

Zostaw komentarz