fbpx

Genius loci Nałęczowa

9 listopada 2021
521 Wyświetleń

W Nałęczowskim Ośrodku Kultury, ul. Lipowa 6, Nałęczów, 11 listopada 2021 r. o godz. 16:00, odbędzie się wernisaż wystawy “Nałęczowskie Opowieści” oraz premiera towarzyszącego jej katalogu i czytanie performatywne wspomnień o Nałęczowie w wykonaniu Teatru Młodzi Duchem.

Nałęczów jest miejscem niezwykle wyrazistym, o niepowtarzalnym uroku i kolorycie. Podczas projektu “Nałęczowskie Opowieści” organizatorzy zaprosili mieszkańców i turystów do odkrywania i wspólnego definiowania genius loci miasteczka. Pytań było niemało – co sprawia, że jest wyjątkowe, jakie historie formowały jego tożsamość oraz jakie przestrzenie i elementy składają się na niesamowitą aurę Nałęczowa.

Spisane opowieści stały się inspiracją podczas warsztatów ilustratorskich. Przy wspólnych stołach usiedli studenci, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i seniorzy. Do stworzenia ilustracji wykorzystywano dawne fotografie, fragmenty odręcznie pisanych notatek, starych książek czy gazet. Powstały dzieła wyraziste, odważne, w nieoczywisty sposób odchodzące od pocztówkowych widoków Nałęczowa. Nie zależało nam na uroczych obrazkach lecz na autentycznym poszukiwaniu i chwytaniu istoty “Nałęczowskich Opowieści”. Prace były wykonywane kolektywnie – fragmenty jednych dzieł wtapiały się w inne, ilustracje wędrowały między stolikami, uczestnicy dzieli się pomysłami i inspiracjami.

Wspomnienia o Nałęczowie zostaną zaprezentowane na scenie w artystycznej interpretacji Teatru Młodzi Duchem. Aktorzy sugestywnie oddają klimat lokalnych opowieści i indywidualnych doświadczeń. Forma czytania performatywnego jest niezwykle oszczędna – do minimum ograniczono scenografię i kostiumy. W tym wydarzeniu najważniejsze jest słowo – snujące się nostalgiczne opowieści i pełne pasji historie. Występ dopełniają przewijające się w tle archiwalne fotografie Nałęczowa.

W projekcie wzięli udział:

Warsztaty ze spisywania wspomnień: Anna Antoszewska, Aneta Bednarczyk, Rafał Biliński, Helena Broniewska, Jolanta Jakiewicz, Jerzy Jakiewicz, Wiesława Kadzikiewicz, Izabela Nowotny, Maria Przybyłko, Sabina Seroczyńska-Kozuba, Jon Stępień, Maria Szyszkowska, Krzysztof Zalech.

Wystawa jest efektem warsztatów artystycznych – literackich oraz ilustratorskich. Na wędrówkę po ogrodach pamięci zdecydowały się osoby w różnym wieku, o bardzo różnych doświadczeniach, losach, zawodach i pasjach. Swoimi nałęczowskimi impresjami dzielili się podczas spotkań warsztatowych, które często nabierały rumieńców za sprawą gorących i płomiennych dyskusji. Snuły się opowieści pełne barw i zmysłowych szczegółów, z odrobiną pikanterii, często nostalgii i melancholii. Niektóre były lekkie, żartobliwe, inne pełne powagi, nasycone trudnymi emocjami, wszystkie wzruszające.

W warsztatach ilustratorskich wzięli udział: Józef Blikowski, Piotr Borkowski, Kamila Chołżyńska, Krystyna Chróścicka, Monika Dados, Tomasz Depta, Ewa Gugała, Łukasz Krajewski, Tomasz Kędziora, Monika Lis, Katarzyna Pomorska, Irena Posuniak, Krzysztof Suszek, Grzegorz Szymczyk, Artur Wiśniewski, Paweł Wrześniewski, Marcin Żurek.

Performatywne czytanie wspomnień wykonają: Iga Adamczyk, Rafał Bieliński, Bożena Grzegorczyk, Jolanta Jakiewicz, Jerzy Jakiewicz, Maja Kozak, Agnieszka Rukasz, Małgorzata Szpunar, Bogumiła Wartacz, Jarosław Wartacz, Krzysztof Zalech.

Osoby zaangażowane w przygotowanie i realizację projektu: kuratorka wystawy – Marta Nowak, koordynacja projektu – Michalina Broda, prowadząca warsztaty ze spisywania wspomnień – Katarzyna Jóźwik, prowadząca warsztaty ilustratorskie – Agnieszka Zagraba oraz reżyserka czytania performatywnego – Katarzyna Jóźwik.

Więcej informacji: http://www.noknaleczow.pl/aktualnosci/304-wernisaz-wystawy-naleczowskie-opowiesci oraz https://fb.me/e/2QOkO6Fp2

(ann)

Zostaw komentarz