fbpx

Gospel na wiosnę

25 maja 2015
Komentarze wyłączone
1 113 Wyświetleń

IMG_7414Zakończona dopiero co Wiosna Gospel w Lublinie to bezmiar dobrej energii, sytuacji i ludzi, którzy tworzą to środowisko, a wszystko za sprawą chrześcijańskiej muzyki obrzędowej, która swój początek wzięła z kultury czarnoskórych mieszkańców USA.Muzyka charakteryzuje się dominacją wokalu, a teksty dotyczą tematyki chrześcijańskiej. Nazwa gospel (od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel. W Polsce jednym z najstarszych zespołów uprawiających tego typu muzykę jest Kraków Gospel Choir. Efektem popularności gospel w Polsce są liczne warsztaty i festiwale. Na liście tych najważniejszych znajdują się Festiwal 7xGospel w Krakowie, Camp Meeting Osiek oraz Wiosna Gospel w Lublinie.

Każdy, kto w filmie pt. „The Blues Brothers” widział wyczyny Jamesa Browna w roli wielebnego pastora Cleophusa, doskonale wie, że na statyczne siedzenie w ławkach i klaskanie w przerwach pomiędzy utworami nie ma tu cienia nadziei. Za to każdy może zderzyć się z oceanem prawdziwego entuzjazmu i zaraźliwej radości. Tak też było podczas dopiero co zakończonej VI edycji lubelskiego festiwalu, składającego się z cyklu warsztatów i koncertów o bardzo intensywnym przebiegu. Zajęcia dla solistów poprowadził Olrick Coker, zdaniem wielu wschodząca gwiazda sceny muzycznej gospel na Wyspach Brytyjskich. Z kolei 150-osobowy mass choir na finałowy koncert w Chatce Żaka przygotowali przebojowy Peter Francis oraz pełna wdzięku Siobhan Coker. Peter jest dyrygentem chóru The Jabez Family w Londynie, natomiast Siobhan i Olrick tworzą duet The Cokers. Wszyscy pochodzą z Wielkiej Brytanii.

I to właśnie widowisko mass choir było kwintesencją Wiosny Gospel w Lublinie. Tradycja gremialnego śpiewania na chwałę Pana datuje się na XVIII wiek, w czasie przebudzenia duchowego, jakie nastąpiło wśród czarnoskórych niewolników, do którego doszło dzięki ich uczestnictwu w tzw. camp meeting revivals, gdzie gromadzili się na nabożeństwach, sprowadzeni przez swych białych panów. Bardziej współczesny gospel zrodził się w pierwszej połowie XX wieku z połączenia tradycyjnego stylu negro spirituals z bluesem. W ciągu minionych 80 lat muzyka gospel bardzo ewoluowała – pojawiały się nowomodne brzmienia, np. elementy jazzu. Obecnie „siłą masowego uwielbienia” możemy się cieszyć dzięki licznym chórom, takim jak chociażby Toronto Mass Choir, zrzeszającym niekiedy nawet po kilkaset osób. Dzięki poruszającemu wykonaniu utworu „Through the Veil”, zaprezentowanego przez Olricka i Siobhan, publiczność w ACK Chatka Żaka dała się oczarować pełną pozytywnych wibracji piosenką z najnowszego albumu państwa Coker. W tle akompaniował im 150-osobowy chór pod przewodnictwem Petera Francisa, z towarzyszeniem zespołu w składzie Piotrek Kilkański (piano), Michał Wąsik (bas), Bartek Garczyński (gitara) i Paweł Nowak (perkusja).

Tekst Sebastian Bancerz

Foto Krzysztof Stanek

Komenatrze zostały zablokowane