fbpx

Historia pisana jednym śladem

17 listopada 2014
Komentarze wyłączone
928 Wyświetleń

 

HISTORIA PISANA JEDNYM ŚLADEM 01062605Jeśli po nich nic, to co po nas zostanie” śpiewa Eldo – poeta polskiego hip hopu na początku filmu o człowieku legendzie – Zbigniewie Matysiaku.

Scenarzysta i reżyser, Artur Kalicki, opowiada w swoim filmie dokumentalnym o partyzancie, bokserze, kolarzu, motocykliście i trenerze. O mistrzu i mentorze dla zaczynających karierę sportowców, żywej księdze historii dla młodych ludzi chcących szukać swoich korzeni. Zbigniew Matysiak bohater „Historii pisanej jednym śladem” ma obecnie 88 lat i mieszka w Lublinie. Ma za sobą piękne życie.

Żołnierz AK skazany na karę śmierci, więzień UB na Zamku Lubelskim, kolarz i motocyklista rajdowy, zawodnik m.in. klubu motorowego AVIA Świdnik.

Pomimo zacnego wieku, Zbigniew Matysiak, jest w znakomitej formie. Jego pamięć przechowuje nazwiska, obrazy, detale i fakty ze sprawnością właściwą trzydziestolatkowi. I to one tworzą narrację filmu, który stawia przed nami pytania o to czym jest Ojczyzna, jaki jest sens przysięgi, ile znaczy honor, dane słowo, lojalność, przyjaźń. Co nas kształtuje jako ludzi? Jaką drogę przechodzą ci, których podziwiamy? Odpowiedzi znajdziemy właśnie w dokumencie “Historia pisana jednym śladem”.

Premiera filmu miała miejsce 14 listopada w Lublinie. To debiut dokumentalny dziennikarza i prezentera TVP SA – Artura Kalickiego. Scenariusz jego autorstwa otrzymał w 2012 roku dofinansowanie z Lubelskiego Funduszu Filmowego. Film, który wkrótce zobaczymy na jednej z ogólnopolskich anten telewizyjnych został wyprodukowany przez OTO Agencja Producencka z Lublina.

Zdjęcia pochodzą z filmu “Historia pisana jednym śladem”.

 

Komenatrze zostały zablokowane