fbpx

Hybrydowy zawrót głowy

12 listopada 2016
Komentarze wyłączone
900 Wyświetleń

img_9617No i doczekaliśmy się hybrydy plug – in w wydaniu szwedzkiego koncernu VOLVO. Charakterystyczne dla naszego sąsiada zza morza podejście„raczej coś ująć niż niepotrzebnie dodać” znalazło swoje zastosowanie przy projektowaniu najnowszego modelu XC 90. Auto, które testowaliśmy było wyposażone właśnie w system napędowy PLUG-IN HYBRID .  

 

Testowane Volvo miało silnik spalinowy, o pojemności dwóch litrów i mocy 320 KM, dający maksymalny moment obrotowy na poziomie 400 Nm oraz silnik elektryczny o mocy 87 KM i momencie obrotowym 240 Nm. Jednostka elektryczna miała możliwość zasilania z akumulatora,który może być ładowany z domowego gniazda elektrycznego, co daje nam możliwość w przypadku tego auta na przejechanie około 40 km przy maksymalnej prędkości do 120 km\ h. Niestety tego efektu nie udało nam się osiągnąć, silnik spalinowy załączał się po dochodzeniu do 100 km/h. Jeżeli chodzi o przyspieszenie to tutaj możemy powiedzieć: WOW! Auto ważące 2300 kg zaskakiwało nie tylko innych uczestników ruchu drogowego, ale również pasażerów, jadących na tylnych fotelach bez zapiętych pasów. Ten hybrydowy salon na kółkach jest w stanie przyspieszyć od 0-100 km/h w czasie niespełna 6 sekund.

 

volvo-wnetrze-1Jak przystało na auto klasy premium testowana XC 90 na swym pokładzie miała wszystko, co do tej pory udało się wprowadzić producentom aut na rynek. Na szczególną uwagę zasługuje system bezpieczeństwa czynnego IntelliSafe, który sprawia, że prowadzenie XC 90 staje się mniej stresujące. Kierując Volvo i mając świadomość tego, ile systemów myśli za tego, kto siedzi za kierownicą, stajemy się bardziej pewni na drodze. Volvo, jako pierwsze na świecie wprowadziło układ awaryjnego hamowania na skrzyżowaniach. Gdy system wykryje, że tor nadjeżdżającego pojazdu przecina tor jazdy naszego auta, samoczynnie zahamuje. Na uwagę zasługuje też zaawansowany tempomat, który znakomicie sprawdza się podczas jazdy w korkach. Przy wykorzystywaniu tej funkcji XC 90 auto samo zwolni, jak również ruszy. W początkowej fazie stosowania tego systemu czułem niepokój czy na pewno zadziała.

 

volvo-2Natomiast co się tyczy szlachetnych materiałów zastosowanych w przestronnej kabinie tego SUV-a, również dzięki rozpościerającemu się nad całością kabiny szklanemu dachowi, myślę że nie trzeba Szanownego Czytelnika przekonywać do chęci posiadania tego niezwykle eleganckiego auta.Wykończenia w drewnie z brzozy płomienistej czy też kryształowej rękojeści lewarka zmiany biegów zapewne nigdzie więcej nie uświadczymy. Kolejna istotna cecha, która bez wątpienia zwraca na siebie uwagę to jakość dźwięku, jaką oferuje na pokładzie XC 90 firma Bowers & Wilkins. System nagłośnieniowy został wyposażony w 19 głośników, 9-pasmowy korektor graficzny i po raz pierwszy w historii, kompaktowy głośnik niskotonowy oraz głośnik wysokotonowy ustawiony na podszybiu i skierowany na kabinę. Nic dziwnego, że jakość dźwięku zniewala i bez wątpienia można powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych systemów audio na czterech kołach, a wnętrze samochodu daje wrażenie atmosfery sali koncertowej.

 

Reasumując – auto tej klasy daje nie tylko duże możliwości, większy niż gdzie indziej komfort jazdy, ale jest również swoistym dziełem sztuki współczesnej motoryzacji. Volvo ponownie udowodniło, że można połączyć funkcjonalność, piękno i satysfakcję z jazdy.

 

VOLVO XC 90 T8

tekst Piotr Nowacki, foto Marek Podsiadło, Volvo

 

 

 

Komenatrze zostały zablokowane