fbpx

Inauguracja Mobilnej Galerii Fotografii

8 października 2019
689 Wyświetleń

W ramach projektu Akademii Odkryć Fotograficznych działającej w Centrum Kultury w Lublinie, powstała Mobilna Galeria Fotografii. 1 października odbył się pierwszy pokaz związany z tą inicjatywą. Na placu przed Centrum Kultury zagościły wyjątkowe zdjęcia autorstwa Wojciecha Grzędzińskiego – urodzonego w 1980 roku fotoreportera i laureata nagrody World Press Photo.

Wystawa “Bliżej domu boli bardziej” ukazuje fotografie wykonane na obszarach objętych wojną. Artysta zapytany po co więc tam jechać, po co pokazywać kolejny dramat? Otóż po to, żeby historie nie zostały zapomniane. Żebyś Widzu nie mógł powiedzieć, że nie wiedziałeś. Że to nie Twoja sprawa. Tak myśleli „sojusznicy” w 1939. To nie nasza sprawa. Trzy lata później raporty o Holokauście przechodziły niezauważone, bo wydawały się nierealne. Właśnie po to, żebyś Widzu zobaczył i miał świadomość. Żebyś pomógł, bo możesz pomóc. Zastanowić się. Poczytać. Choćby tyle. Powiedzieć znajomym: wiecie, tam w Jemenie, Syrii cierpią ludzie. Na Ukrainie trwa wojna, giną LUDZIE! A to już blisko domu… Chciałbym, żebyś Widzu zastanowił się, jak pragnąłbyś być potraktowany przez świat, gdy nad Twoim domem zacznie się wojna?

Pomysłodawcą powstania galerii jest fotografik Maks Skrzeczkowski, dla którego misją jest propagowanie fotografii, która rozwija naszą wrażliwość i wiedzę o świecie.

foto Viktoriia Berezniak

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz