26 stycznia w 99 rocznicę wyborów do Sejmu Ustawodawczego, w których po raz pierwszy brały udział Polki odbyła się konferencja prasowa INICJATYWY 100-LECIE GŁOSU POLEK z Lublina. To przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez: Stowarzyszenie Homo Faber, Partia Nowoczesna, Partia Razem, Lubelska Koalicja na Rzecz Kobiet, INNA Fundacja (IFKA), Stowarzyszenie Klub XXI Wieku, Kongres Kobiet, Ogólnopolski Strajk Kobiet Lublin, Ogólnopolski Strajk Kobiet Puławy, Stowarzyszenie Dobrych Praktyk Społecznych „Zmiana” oraz Wydział Politologii UMCS, który jest partnerem naukowym. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się debaty, konferencje, wystawy, spotkania poświęcone roli kobiet w życiu społecznym i politycznym. – Zależy nam na pokazaniu, że kobiety mają zasługi i osiągnięcia w każdej dziedzinie. Rok 2018 jest szczególny. 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość, a Polki po raz pierwszy uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. Możliwość kandydowania i oddania głosu sprawiła, że Polki stały się pełnoprawnymi i pełnowymiarowymi obywatelkami” – powiedziała na konferencji prasowej Justyna Syroka, Regionalna Wicepełnomocniczka Kongresu Kobiet . Uczestniczki konferencji, ubrane w stroje z epoki przypomniały okoliczności uzyskania przez kobiety praw wyborczych i sylwetki pierwszych posłanek. Przedstawiły również roczny harmonogram organizacji jubileuszu stulecia praw wyborczych Polek.
26 stycznia 1919 r. w pierwszych wyborach do Sejmu Ustawodawczego wybrano osiem posłanek. Na czas konferencji prasowej w pierwsze polskie parlamentarzystki wcieliły się: Maja Zaborowska z Partii Nowoczesna jako Gabriela Balicka, Magdalena Długosz z Partii Razem jako Jadwiga Dziubińska, Krystyna Leszczyńska z Wydziału Politologii UMCS jako Irena Kosmowską, Magda Łuczyn z Fundacji HerStory jako Maria Moczydłowska, Katarzyna Zabratańska z INNEJ Fundacji jako Zofia Moraczewska, Magdalena Bielska z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Lublin jako Anna Piasecka, Elwira Borowiec z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Puławy jako Franciszkę Wilczkowiakową.
Spotkanie, które miało miejsce pod wydziałem politologii UMCS było okazją do wręczenia mediom kopii listu otwartego do władz samorządowych Lublina,
w którym wzywają do upamiętnienia kobiet zasłużonych dla miasta. Znalazło się na niej 100 nazwisk lubelskich polityczek, radnych, artystek, społeczniczek czy literatek, – Chciałybyśmy, aby istniejąca dysproporcja w nazwach ulic, placów czy skwerów została zmniejszona poprzez specjalną uchwałę Rady Miasta Lublin na 2018 rok. – skomentowała Justyna Syroka. To odpowiedź na lokalną sytuację w Lublinie, gdzie niespełna 5% wszystkich ulic, placów czy skwerów ma żeńskie patronki, jak również konkretna propozycja upamiętnienia zasłużonych lublinianek. – Pokażmy mieszkańcom, a także mieszkankom Lublina jak wiele wspaniałych lublinianek tworzyło naszą historię. Są wśród nich m.in.: Wacława Arciszowa, Leontyna Zakrzewska, Bela Dobrzyńska czy Wanda Papiewska. – wskazała Katarzyna Zabratańska, Prezeska INNEJ Fundacji. Po konferencji odbył się spacer szlakiem lublinianek m.in.: Józefy Kunickiej, Ireny Kosmowskiej, Heleny Nowickiej Mejbaum, Antoniny Grygowej.
Foto Tomasz Warzocha