fbpx

Jak wygrywać na trudnych rynkach?

26 września 2015
Comments off
1 026 Views

Z Witoldem Jankowskim, redaktorem naczelnym Harvard Business Review Polska, rozmawia Anna Góral.

Co wypływa na to, że jedne firmy wygrywają a inne nie?

– Odpowiedź jest złożona ale jednym z kluczowych czynników jest jakość zarządzania, która określa wybór strategii, zdolność do innowacji i wprowadzaniu zmian.  Gra jest coraz trudniejsza bo wszyscy starają się być coraz lepszymi.  Dlatego musimy cały czas szukać nowych pomysłów i inspiracji.

Od 12 lat jest Pan wydawcą polskiej edycji Harvard Business Review – magazynu poświęconego tematyce zarządzania.

– Rzeczywiście Harvard Business Review czytany jest przez menedżerów na całym świecie, jest to najbardziej poważane wśród menedżerów pismo. Tu pojawiają się przełomowe idee i trendy oraz najlepsze praktyki.  Polska edycja zawiera 30% oryginalnego polskiego materiału zawierającego polskie przykłady, studia przypadków oraz wyniki badań i analiz.

Z zarządzaniem jest trochę jak z modą? Też obowiązują coraz to nowe trendy?

– Naszą misją w Harvard Business Review jest odsiewanie pseudo teorii oraz idei produkowanych przez mało wiarygodnych ekspertów.  W świecie, w którym jesteśmy bombardowani informacją i radami pochodzącymi od najróżniejszych ekspertów typowy menedżer czy przedsiębiorca ma kluczowy dylemat. Komu ufać?  Szczególnie jeśli często widzimy sprzeczne rady i rekomendacje.  Harvard Business Review swoją marką i reputacją gwarantuje, że omawiane idee są wiarygodne i działają!

Czego zatem będzie można dowiedzieć się podczas konferencji w Lublinie ?

– Będzie sporo informacji, które pozwolą uczestnikom w nowy sposób spojrzeć na to jak wygrać na dzisiejszych rynkach, które są dużo trudniejsze niż kiedyś. Są to rynki gdzie trudniej jest planować i prognozować.  Takie środowisko nazywa się „nową normalnością”. Aby wygrywać w tym środowisku trzeba stosować nowe metody. Tradycyjne narzędzia takie jak na przykład analiza SWOT zupełnie zawodzą.   Na szczęście mamy inne lepsze narzędzia.  Współczesna organizacja musi być jednocześnie elastyczna i odporna na zawirowania.  Co to oznacza dla nas w praktyce. Co musimy zmienić w naszych praktykach zarządzania.  W środowisku gdzie mamy coraz częściej nadprodukcję oraz upodabnianie się produktów musimy szukać innych wyróżników.  Jakich:  innowacyjność, nowy marketing oraz sprzedaż, która tworzy wartość dla klienta wykraczająca poza sam produkt.  Kluczową rolę pełni rola pracowników i budowania kultury zaangażowania. Wszystkie te czynniki spina tzw. „rozproszone przywództwo”. To główne tematy, które rozwiniemy na konferencji. Pokażemy wiele przykładów i praktycznych wskazówek. Główną myślą konferencji jest, że na każdym rynku ktoś wygrywa i nie dzieje się to przypadkową. Mamy nadzieję pokazać uczestnikom wiele ścieżek, jak mogą tworzyć własne wygrywające strategie.

Dziękuję za rozmowę.

 

WJWitold Jankowski –  wykładowca i konsultant. Studiował zarządzanie i ekonomię w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W latach 1992-2000 wykładał w programach MBA w szkołach biznesu w Kanadzie. Od 1993 roku prezes ICAN Institute, zajmującego się m.in. działalnością szkoleniową i konsultingową. Prowadzi szkolenia Management™ oraz ICAN Total Marketing™, realizuje także wdrożenia programów e-learningowych oraz, na zamówienie firm, prestiżowe Akademie Rozwoju Przywództwa. Współpracował z wieloma firmami jako konsultant i trener (m.in. Goodyear Polska, SAP, Lyreco, Lotos, Hestia, Ciech SA, TPSA, Eurozet, GlaxoSmithKline, Kolporter, Grupa PSB, Węglokoks). 30 września  Witold Jankowski – w trakcie konferencji Harvard Business Review Polska, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Hotelu Focus  w Lublinie będzie mówił o najlepszych współczesnych praktykach biznesowych.

Comments are closed.