fbpx

Jerzego Lewczyńskiego dialog z XXI wiekiem

21 października 2019
1 275 Wyświetleń

Zbiór zdjęć z nieznanych negatywów związanego z Lubelszczyzną fotografika Jerzego Lewczyńskiego przedstawiła fotografująca od lat i związana z Lublinem Dorota Julianna Mościbrodzka. Jej fascynacja tradycyjną fotografią analogową zaowocowała projektem wykorzystującym efekty zarówno techniki ciemniowej, jak i cyfrowej. Projekt jest także próbą nawiązania twórczego dialogu międzypokoleniowego między autorką a Jerzym Lewczyńskim oraz zaproszeniem do rozmowy osób, które osobiście zetknęły się z tym nietuzinkowym, ważnym dla historii fotografii polskiej artystą. Uroczyste otwarcie wystawy “Jerzego Lewczyńskiego dialog z XXI wiekiem – bogactwo spuścizny, ponadczasowość metody” poprzedziło spotkanie w Teatrze Starym, w którym wzięli udział Lucjan Demidowski, Marcin Sudziński oraz Dorota Mościbrodzka.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę można oglądać w Galerii Piękno Panie w Lublinie do 4 listopada.

 

Jerzy Lewczyński (1924-2014) urodzony w Tomaszowie Lubelskim fotograf, krytyk i publicysta związany z Lubelszczyzną. Członek honorowy Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej przyznała Jerzemu Lewczyńskiemu honorowy tytuł Artiste FIAP – AFIAP (1963). W 1988-1993 wykładowca Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Badania nad historią fotografii doprowadziły go do wydania Antologii fotografii polskiej 1839-1989.

 

Dorota Julianna Mościbrodzka – fotografka, autorka projektu. Ukończyła filologię rosyjską ze specjalizacją translatoryczną (UMCS w Lublinie) oraz studia podyplomowe w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczyła się fotografii m.in. w Lubelskiej Szkole Fotografii i Akademii Fotografii w Warszawie. Szczególne miejsce w jej życiu zajmuje praca w ciemni i tradycyjna technika srebrowa.

foto Robert Pranagal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz