fbpx

Jolanta Kwaśniewska w DPS w Lublinie

16 maja 2018
2 712 Wyświetleń

Była pierwsza dama RP Jolanta Kwaśniewska 11 maja spotkała się z seniorami w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty przy ulicy Głowackiego w Lublinie, gdzie powstał „Kącik Babci i Dziadka”. To nowe miejsce sprzyjające integracji osób starszych. W ramach zrealizowanego projektu wyremontowano pomieszczenie stołówki zlokalizowanej na parterze budynku, dokonano zakupu wyposażenia tej sali oraz ustawiono na niej nową scenę z przeznaczeniem na potrzeby organizacji spotkań z aktywnym udziałem Seniorów. Jestem ogromnie podekscytowana i szczęśliwa, że mam przyjemność uczestniczenia w otwarciu tego wyjątkowego miejsca. To jest nasz szósty projekt w Polsce. Koszt inwestycji wyniósł 70 tysięcy złotych i został sfinansowany przez naszą fundację oraz fundację „MetLife”. Mam nadzieję, że nowa inicjatywa służyć będzie zarówno mieszkańcom DPS, jak i seniorom z najbliższego środowiska lokalnego – powiedziała Jolanta Kwaśniewska, która jest prezesem Fundacji Bez Barier. Kolejne Kąciki Babci i Dziadka powstaną wkrótce w Radomiu i Łodzi. – Misją naszego domu jest to, aby nasi mieszkańcy stali się częścią dzielnicy, parafii, częścią naszego miasta Ta nowa sceneria wygląda przepięknie. Mam nadzieję, że posłuży zarówno naszym seniorom jak i dzielnicy oraz miastu – dodał Jarosław Zyśk, dyrektor DPS. Jest to jedna z najstarszych tego typu placówek w Lublinie. Pierwszy mieszkaniec został tu przyjęty w 1957 r.

– Staramy się tworzyć otwartość dla Domów Pomocy społecznej, otwierać się na środowisko, na społeczność lokalną, na wszelkie inicjatywy międzypokoleniowe. To też miejsce, gdzie spotykają się młodsi ze starszymi, odwiedzają nas dzieci. To miejsce, gdzie seniorzy organizują wiele wspólnych uroczystości wspólnie ze środowiskiem lokalnym. Cieszymy się, że mogą Państwo z nami uczestniczyć w otwarciu tego wyjątkowego miejsca – domu,  który będzie w jeszcze piękniejszej scenerii sprzyjać takim właśnie relacjom pokoleniowym.– powiedziałą Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina, która zajmuje się sprawami społecznymi, w tym polityką senioralną.

Od 2012 roku kierowana przez Jolantę Kwaśniewską fundacja skupiła się szczególnie na pomocy i wsparciu osób starszych. – Chcemy w ten sposób oswajać starość, aby na tym ostatnim przystanku życia stworzyć przestrzeń, która będzie namiastką domu. W polskich domach pomocy społecznej często brakuje takiego ducha, domowej atmosfery i myślenia o człowieku. Dla dzieci zawsze pieniądze się znajdą, dla młodzieży jest mnóstwo programów, natomiast starość jest samotna i to jest najstraszniejsza rzecz – powiedziała była Pierwsza Dama.

Zostaw komentarz