fbpx

Kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń

12 października 2017
1 250 Wyświetleń

Miejsce po Baobabie na placu Litewskim 23 października zajmie jego następca – topola czarna. Wraz z nią pod powierzchnią placu umieszczona zostanie kapsuła czasu zawierająca symboliczne przedmioty związane z Lublinem i obchodzonym Wielkim Jubileuszem 700-lecia nadania praw miejskich. Każdy z mieszkańców będzie mógł także przekazać swoje życzenia i pozdrowienia dla swoich pokoleń.

W kapsule znajdą się m.in. akt lokacyjny, księga 700-lecia, lubelskie dzienniki wydane 23 października 2017 r., list do przyszłych pokoleń, życzenia mieszkańców i materiały informacyjne na temat Lublina. Na kapsule oraz na powierzchni ziemi nad nią zostanie umieszczona informacja, by kapsułę otworzyć najwcześniej w 2117 r.

– W tym wyjątkowym roku chcemy wspólnie z mieszkańcami przekazać przyszłym pokoleniom, naszym wnukom i prawnukom, symboliczne pozdrowienia i opowiedzieć o dzisiejszym Lublinie. Jesteśmy dumni z naszego miasta i mamy nadzieję, że nasi potomkowie, za 100 lat, będą czuli dumę z pięknego, dynamicznie rozwijającego się miasta tętniącego życiem – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Nagranie audiowizualnego przesłania dla przyszłych pokoleń z 2117 roku zostanie zapisane na specjalnym, długowiecznym nośniku i trafi do kapsuły. Każdy z mieszkańców będzie miał możliwość nagrania 30 sekundowej wiadomości – pozdrowień lub przesłania dla przyszłych pokoleń. Nagrania odbędą się na placu Litewskim w dniach 20 października w godz. 12:00-16:00 oraz 21 października, godz. 10:00-16:00.
Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na placu Litewskim 23 października będzie nasadzona kolejna, po Baobabie, topola czarna – gatunek historycznie związany z tym miejscem. Co więcej, jest to jedno z najszybciej rosnących drzew w Polsce oraz najskuteczniej oczyszczających miejskie powietrze. Nasadzenie topoli czarnej będzie możliwe dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

 

Zostaw komentarz